Dzień Bezpiecznego Internetu 2021

09.02.2021 Dzień bezpiecznego internetu #działajmyrazem

W 2004 roku pojawiła się inicjatywa Komisji Europejskiej na Dzień Bezpiecznego Internetu. I choć z początku wydarzenie świętowały tylko państwa członkowskie, to już od kilku lat DBI wybrzmiewa na całym świecie.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu do Internetu. Promocja rozwiązań, które mają sprzyjać poruszaniu się w wirtualnym świecie kierowana jest do dzieci, młodzieży, rodziców, nauczycieli i wychowawców.

 

To z myślą o nich w polskiej edycji DBI przygotowano rozmaite atrakcje, m.in.: pakiet zajęć o Przygodach Fejsmena, poradnik dla rodziców o Sharentingu i nawet program profilaktyki cyberprzemocy IMPACT.

 

Główni organizatorzy 

Pełna lista zaangażowanych państw i instytucji oraz realizowane przez nie działania zostały umieszczone na stronie.

 

Polską edycję od 2005 roku organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie patronatem honorowym objął Prezes Rady Ministrów – Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały firmy: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

 

Jak mogę dołączyć

  1. Konferencja

 

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konferencji DBI . Jej głównymi adresatami są przedstawiciele sektora edukacyjnego, organizacje pozarządowe oraz praktykanci pracujący z dziećmi. Jednakże, nie widzimy przeciwwskazań, by każdy użytkownik Internetu wziął udział w programie konferencji.

 

W tym roku, ze względu na pandemię, wydarzenie odbędzie się całkowicie online 9 lutego 2021 r. o godz. 17.

 

Wśród prelegentów znajdą się m.in. eksperci Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej –  PiB oraz popularyzator nauki dr Tomasz Rożek – ambasador kampanii Nie zagub dziecka w sieci realizowanej przez resort cyfryzacji wspólnie z NASK.

 

Nie martwcie się, jeśli ominie Was dzień konferencji. Pełny program i transmisja (dostępna bez logowania) będzie do obejrzenia na stronie www.dbi.pl

 

2. Własna inicjatywa

 

O tym dlaczego warto wspierać edukację przyszłości i otwarcie mówić o zagrożeniach technologicznych Fundacja Hearty wie doskonale! Dlatego wspólnie z organizatorami DBI zachęcamy szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez zgłaszanie wydarzeń i inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

 

W tym roku inicjatywy można zgłaszać do końca marca 2021 r. za pomocą elektronicznego formularza.

 

3. Materiały dydaktyczne i infografiki

Chcąc skorzystać z materiałów edukacyjnych warto wejść na stronę i wybrać spośród pakietów dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Można również pobrać grafiki, których zastosowanie polecane jest podczas e-lekcji. Wyświetlenie tła z logo DBI na Zoomie czy platformie Teams to promocja bezpiecznego korzystania z Internetu, ale także urozmaicenie zajęć. Warto wówczas poruszyć z uczniami dyskusję o możliwościach i zagrożeniach w sieci. Poniżej pokazujemy jak zmienić tło na Zoomie:

 

Serdeczna świadomość bezpieczeństwa w Internecie

Zachęcając Was do podjęcia inicjatyw zorganizowanych z okazji Dnia Bezpieczeństwa Internetu mamy również garść inspiracji Hearty.

 

Polecamy zapoznać się z projektami, które realizowaliśmy dla naszych podopiecznych. Dzieci i młodzież zawsze z zaciekawieniem słuchała o nowej technologii, możliwościach robotyki czy wszechstronnych tematach związanych z informatyką.

 

Podpowiadamy, że warto teorię wcielić w życie i na przykład: zbudować własnego robota, nauczyć się programowania czy opanować pakiet MS Office!

 

W trakcie zajęć można porozmawiać o zagrożeniach technologicznych, zapytać dzieci czy dostrzegają niebezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej i podjąć dialog z młodzieżą na temat negatywnych skutków nadużywania aplikacji.

 

Świadomość o pozytywnych jak i niebezpiecznych stronach Internetu jest istotna dla nas wszystkich. Każdy użytkownik sieci powinien świętować DBI, dlatego jeszcze raz serdecznie zachęcamy do podjęcia inicjatyw na rzecz rozwoju bezpieczeństwa w przestrzeni wirtualnej.