You can do IT

Projekt “You can do IT” powstał dzięki inicjatywie wolontariuszy z firmy Cisco. Obejmuje 5 modułów, w których dzieci i młodzież będą miały możliwość zdobycia praktycznej i teoretycznej wiedzy z zarządzania projektami, pakietu MS Office, zakresu HR, języka angielskiego oraz, oczywiście, informatycznej.

W Hearty nie próżnujemy. Przed nami kolejny fascynujący projekt, który poprowadzą wolontariusze z firmy Cisco. A będzie się działo, ponieważ dzięki tym warsztatom dowiesz się:

 • Jak zarządzać projektami

Projekt – “wakacje” czy projekt – “jak wdrożyć nowe narzędzie w pracy” – nieważne z którym będziesz mieć do czynienia, wiedza z zakresu “project management” zawsze ci się przyda i jest uniwersalna.

 • Jak ogarnąć MS Office

uwierz nam, w firmie zawsze przyda Ci się znajomość Excela czy Power Pointa, więc jeśli nie przykuwasz do nich uwagi na informatyce w szkole… cóż, możesz nadrobić!

 • Jak ładnie zasuwać po angielsku (i się nie bać!)

Angielski to język uniwersalny, to już chyba wiesz. Z każdym rokiem ten język staje się popularniejszy i prawdopodobieństwo, że się z kimś dogadasz właśnie w tym języku jest spore. Chcemy cię nauczyć jak poradzić sobie ze strachem przed mówieniem.

 • Co to jest HR i jak sobie radzić w kontaktach międzyludzkich

Czy znane Ci jest pojęcie HR, Human Resources? Będziesz się stykać z tą nazwą praktycznie w każdej firmie, a my już teraz chcemy Ci pokazać o co tutaj tak naprawdę chodzi.

 • Jak działają INTERNETY.

W dużym skrócie i trochę bardziej szczegółowo. 🙂 Jeśli chociaż trochę pasjonuje Cię informatyka, albo po prostu chcesz się dowiedzieć co nieco o internecie, to tutaj możesz zdobyć tę wiedzę.

Jak już możesz zauważyć, projekt “You can do IT” dzieli się na 5 paneli, a każdy z nich poprowadzi wolontariusz znanej firmy Cisco. Nie znasz tej firmy? W porządku, ale na pewno oglądałeś czy oglądałaś takie firmy jak: Transformers, Iron Man, Mission Impossible czy Spider Mana… Tak? W takim razie musiała Ci mignąć scena, w której bohaterzy tych filmów korzystali z produktów Cisco. Na przykład telefonu. Tak, tak, Cisco dotarło aż do Hollywoodzkich produkcji. 🙂 Oczywiście na telefonach się nie kończy. Cisco oferuje również produkty sieciowe, serwery, analizy, routery, zabezpieczenia sieci, … długo by wymienić. Możesz się przyjrzeć tej firmie na przykład tutaj.

Co więcej, będziesz mieć wspaniałą okazję aby podglądnąć życie w Cisco, ponieważ zaprosimy Cię do siedziby. A tam czeka na Ciebie sporo atrakcji!

Jak wyobrażasz sobie budynki szczególnie tak wielkich firm? Szary, pełen biurek i foteli biurowych, elegancko ubranych pracowników, kuchnia z jednym ekspresem, do którego stoi kolejka ludzi spragnionych porannego łyka małej czarnej i maszyny z batonikami upchane gdzieś w rogu? Jasne, pewnie są takie biura. Ale nie w Cisco!

Zanim przystąpisz do modułów, będziesz mieć możliwość przeprowadzenia luźnej pogawędki z pracownikami Cisco przy kawie/herbacie/gorącej czekoladzie i ciastku w przytulnej kafejce. A potem zaprowadzimy Cię na plażę, gdzie możesz sobie poleżeć i odpocząć na leżaku. A może chcesz pograć sobie w gry na playstation? Żaden problem! Mamy to. 🙂

Co tu dużo mówić – biura Cisco są wypasione :-).
224 stanowisk pracy, 22 pokoje audio, 12 cichych pomieszczeń, centrum konferencyjne na 140 osób, centrum innowacji (Thinkqubator) i kilka otwartych obszarów współpracy. Robi wrażenie?

Jeśli już czujesz, że chcesz uczestniczyć w tych warsztatach i zwiedzić budynek Cisco w Krakowie, nic trudnego!

A jeśli nadal się trochę wahasz… No cóż, jestem tutaj aby Ci pomóc i zachęcić Cię do dalszej edukacji. W takim razie poznajmy prowadzących oraz rzućmy okiem na to, jak przedstawiają swoje moduły:

 1. Zarządzanie

Każdy pomysł, plan, chęć zrobienia czegoś może być traktowana jako projekt. Planowanie wakacji, aplikowanie na studia czy do pracy albo organizowanie imprezy urodzinowej jest projektem, do którego powinniśmy się odpowiednio przygotować, żeby wszystko wyszło tak, jak chcemy.

Zajęcia z zarządzania projektami pozwolą przełożyć wiedzę teoretyczną na jej praktyczne zastosowanie w życiu codziennym. Pokażemy, że wystarczy pomyśleć o kilku kwestiach, odpowiednio zaplanować niektóre elementy, i wykorzystać powszechnie dostępne narzędzia, aby odnieść sukces w swoich przedsięwzięciach.

Serdecznie zapraszam Cię na zajęcia! Oprócz zdobywania wiedzy, będziemy mieć możliwość pracy nad Waszymi projektami, które chcecie wcielić w życie.

 1. Analityka

„Dlaczego warto uczyć się pakietu MS Office?

Ponad 30 lat temu pojawiła się pierwsza wersja MS Office dla systemu Windows. Od tamtej pory programy z tego pakietu są jednym z najchętniej używanych do pracy związanej z analizą baz danych oraz przedstawieniem wyników tej analizy.

Znajomość obsługi Worda, arkusza kalkulacyjnego oraz Power Point jest dużym atutem na rynku pracy. Wskazuje na to spora liczba ogłoszeń o prace, w których wymaga się od kandydatów tych właśnie umiejętności. Excel pozwala na sprawne i szybkie analizowanie danych, a zaoszczędzony czas można poświęcić na wyciąganie wniosków i planowanie działań. Do przedstawienia wyników analizy znakomicie nadaje się narzędzie Power Point, które ułatwia wizualną prezentację danych.

Pakiet MS Office przydaje się nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym – jak go wykorzystać? Zapraszam Cię do mojego panelu, a dowiesz się wszystkiego. 🙂

 1. Angielski

Dlaczego warto inwestować w naukę angielskiego? Przydaje się jeśli chcesz podróżować, uczyć się za granicą, pracować w międzynarodowym środowisku, czy po prostu poznawać inne kultury i nowych ludzi! Jak sprawić, by nauka angielskiego była efektywna? Pomogą Ci w tym konwersacje z native speakerami języka angielskiego oraz osobami, które posługują się nim na co dzień. W trakcie zajęć skupimy się na ćwiczeniu mówienia i słuchania, co pomoże rozwinąć Twoje umiejętności komunikacyjne i pozbyć się strachu przed mówieniem.

 1. HR:

Młody ambitny człowieku! Chciałbyś umieć przedstawić siebie i swoje mocne strony? Chciałbyś dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej lub sporządzić świetne CV? Chciałbyś wiedzieć, na czym polega współczesny rynek pracy i jakich cech poszukują pracodawcy? A może interesuje Cię praca z ludźmi lub prawo pracy? A może to Ty właśnie chciałbyś być rekruterem lub sourcerem i szukać pracy dla innych? Wszystko to znajdziesz w HR Panelu. W trakcie szkoleń skupimy się na umiejętności pracy z ludźmi i współpracy między zespołami. Opowiemy Ci o podstawach prawa pracy i czego możesz oczekiwać i wymagać od pracodawcy. Pokażemy Ci, jak wygląda rekrutacja od podszewki poprzez jej różne etapy i różnych uczestników. Nauczymy Cię jak zachować się na rozmowie kwalifikacyjnej i jak znaleźć i opisać Twoje mocne strony – na pewno takie masz. 🙂

 1. Sieci komputerowe

Zastanawiało Cię kiedyś jak działa Internet? Czym są i co robią serwery? Jak to się dzieje, że możesz wysłać wiadomość przez neta i może ona być odebrana na drugim końcu świata w ciągu kilku minut? A może myślisz o zgłębieniu tajników najnowszych zabezpieczeń sieci komputerowych? Marzysz by w przyszłości zostać inżynierem? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, to zapraszamy Cię na nasze warsztaty gdzie poznasz tajniki funkcjonowania nowoczesnych sieci komputerowych! Z chęcią odpowiemy także na wszystkie Twoje pytania! Myślisz, że nie dasz rady? Nie obawiaj się – uczestnictwo w nich nie wymaga żadnej wiedzy technicznej.

No i jak, podoba się? To teraz pora na zapisy:

Pomysłodawca i koordynator projektu:

Waldemar ‘Waldek” Lisowski – Manager Operacyjny w branży IT

Z branżą IT związany jestem od blisko 15 lat, w trakcie których umocniłem się w przekonaniu, że branża IT daje wiele możliwości i przyjemności gdy się w niej pracuje 🙂 Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem 3 chłopców. Wyznaję zasadę “Nie bogaty ten kto dużo posiada, tylko kto mało potrzebuje”.

W wolnym czasie (jeśli tylko taki znajdę) jestem entuzjastą bardziej zaawansowanych robót domowo-ogrodowych – z wiertarką i młotkiem zapominam o całym świecie. Poza tym, jestem całkowicie zajawiony automatyzacją w różnych dziedzinach życia.

Dlaczego zdecydowałem się zaangażować w projekt?

Od pewnego czasu interesuję się niesieniem pomocy dzieciom żyjących w trudnych warunkach. Wynikiem tego zainteresowania jest powstanie projektu “You can do IT”. Celem tego projektu jest zbliżenie świata IT dzieciom oraz pokazanie, że niekoniecznie trzeba być osobą techniczną, aby w tej branży pracować.

 

 1. Moduł: Zarządzanie

Asia Pijar – Project Manager

Od dwóch lat jestem związana z zespołem menedżerów projektów w firmie Cisco. Już w trakcie studiów mogłam spróbować swoich sił w zarządzaniu projektami w tej firmie. Od tego czasu zdobyłam mnóstwo wiedzy i doświadczenia, które przydają się nie tylko w życiu zawodowym, ale również w życiu prywatnym.

Praca Project Managera na co dzień skupia się na tym, żeby nasi klienci byli zadowoleni z usług, które im dostarczamy. Odbywa się to poprzez staranne planowanie zadań, ich wykonywanie oraz obserwowanie co może być zrobione w inny, lepszy sposób. Nieodłączna jest również efektywna komunikacja, która jest podstawą, aby przeprowadzić i zakończyć dany projekt z powodzeniem. Właśnie te umiejętności można w łatwy sposób przenieść do codziennych sytuacji i osobistych projektów, takich jak planowanie nauki, wakacji, czy innych.

Dlaczego zdecydowałam się zaangażować w projekt?

Razem z kolegami i koleżankami z zespołu zdecydowaliśmy się zaangażować w projekt „You can do IT”, bo wiemy z własnego doświadczenia, że wiedza z zakresu zarządzania projektami świetnie sprawdza się na co dzień. Chętnie podzielimy się tym, co sami już wiemy. Jesteśmy pewni, że pozwoli to popatrzeć na przyszłe zadania i plany z większym spokojem i pewnością siebie.

 

 1. Moduł: Analityka

Adriana Lisowska – Analityk

Z wykształcenia jestem biologiem, z zawodu analitykiem biznesowym, a prywatnie mamą trójki chłopców.

Od lat analizuję dane i przygotowuję raporty. Odkąd pracuję w Cisco, angażuję się w różne akcje charytatywne. Zawsze przejmował mnie los dzieci, szczególnie tych mających trudną sytuację życiową. Bardzo się cieszę, że w końcu będę mogła im pomóc i to nie poprzez zbiórki pieniędzy, ale poprzez dzielenie się swoja wiedzą, która może im dać możliwość znalezienia porządnej pracy w przyszłości.

 

 1. Moduł: Angielski

Maria Rubaj – Project Manager

Z wykształcenia jestem tłumaczką języka angielskiego i francuskiego, z zawodu project manager, a zamiłowania działaczką społeczną.

Gram na wiolonczeli i pianinie, uwielbiam naleśniki i podróże rowerowe. 🙂

Jestem dowodem na to, że w życiu można robić wiele różnych rzeczy, a drzwi do tych możliwości często otwiera nauka języków obcych. I właśnie tą pasją chciałabym się najbardziej podzielić z uczestnikami projektu.

 

 1. Moduł: HR

Sasha Samarska – HR Team Lead

Pracuję w Cisco w dziale HR (DziaŁ Kadr) i od 3 lat wspierając różne kraje i projekty. W wolnej chwili majsterkuję w domu, rysuję oraz spędzam czas w towarzystwie ludzi z naszego zespołu.

W projekcie “You can do IT” będę reprezentować Moduł HR  oraz całościowo 10 członków tego właśnie modułu – pełnych pasji, determinacji i chęci poznania wszystkich uczestników. Jesteśmy zgranym zespołem wspierającym siebie zarówno w pracy, jak i poza nią. Lubimy mieć kontakt z ludźmi, dlatego też uczyniliśmy to częścią naszego zawodu.

Dlaczego zdecydowaliśmy się zaangażować w projekt?

Chciałabym podzielić się tym, co wiem – świadomość tego, że może to komuś pomóc w budowaniu przyszłości jest najlepszą nagrodą! – Sasha

 

 1. Moduł: Sieci komputerowe

Sławomir Daleszyński – Team Lead, Technologie Komunikacyjne

Z informatyką związany jestem od ponad 12 lat. Zaraz po rozpoczęciu kariery zawodowej bardzo szybko zafascynowały mnie technologie umożliwiające szybką i nieograniczoną komunikacje ludzi na całym świecie.

Kiedyś były to tylko telefony, dziś zaawansowane rozwiązania wideokonferencyjne i call center. Te i podobne systemy oparte są na sieciach komputerowych, którym w dużej mierze zawdzięczamy dzisiejszy postęp technologiczny.

Gram na pianinie, uwielbiam próbować nowych smaków, jeżdżę na desce, nurkuję i jestem pasjonatem zdrowego trybu życia.

Podróże to moja ogromna pasja, dlatego moim marzeniem jest móc robić to w każdej wolnej chwili.

Moim następnym celem jest podróż koleją transsyberyjską i nurkowanie w Belize.

Dlaczego zdecydowałem się zaangażować w projekt?

Pomaganie innym i praca z młodzieżą sprawiają mi dużą przyjemność i satysfakcję. Od lat angażuję się w różną działalność wolontaryjną, organizuję technologiczne warsztaty i praktyki dla młodzieży z całej Polski. W swoim życiu spotkałem wielu pomocnych ludzi, którzy dużo mnie nauczyli i którym wiele zawdzięczam. Teraz chciałbym podzielić się swoją wiedzą z Wami – młodymi ludźmi szukającymi swojej pasji i dobrego startu na rynku pracy.