Odkryliśmy przed młodzieżą świat IT razem z EPAM

Fundacja Hearty we współpracy z firmą EPAM Polska współtworzyła projekt dla dzieci i młodzieży o nazwie „eKids, odkrywaj świat IT z EPAM”. Projekt miał na celu wprowadzenie ich w świat programowania, a to za sprawą warsztatów z programem Scratch. Nie obyło się też bez zapewnienia im rozrywki i niezapomnianych doświadczeń!

Jak to się zaczęło?

Od wspólnej kawy! Kasia Dudziak z EPAM Polska i Paulina Wójtowicz z Fundacji Hearty spotkały się, aby porozmawiać o tym, jak pracownicy firmy mogą wesprzeć potrzebujące dzieci swoją cenną wiedzą. Kasia zauważyła, jak ogromny potencjał drzemie w jej zespole i dlatego się do nas zgłosiła!

Kolejnym krokiem było opracowanie koncepcji współpracy. Kasia wraz z naszą Serdeczną Dyrektor Fundacji, Alicją Magierą Bąk zaplanowały proces edukacji dla wolontariuszy, by z dużą pewnością siebie mogli przekazać wiedzę dzieciom i młodzieży. 

I tak powstał projekt „eKids, odkrywaj świat IT z EPAM”.

Na początek przygotowanie wolontariuszy

Przed wydarzeniem, które miało miejsce w siedzibie firmy, wolontariusze z firmy EPAM odbyli siedem godzin szkoleń przygotowawczych, które obejmowały tematy takie jak NVC, czyli porozumienie bez przemocy, kreatywną pracę z dzieckiem oraz porozmawialiśmy o wyzwaniach stojących przed nimi w ramach działań wolontariackich. Dzięki tym szkoleniom zostali oni lepiej przygotowani do pracy z podopiecznymi Fundacji podczas wydarzenia.

„Cieszy mnie fakt, że nasi wolontariusze mogli wziąć udział w szkoleniach przygotowujących do zajęć z dziećmi. Była to świetna okazja do zdobycia inspiracji, wiedzy i umiejętności umożliwiających im współpracę z potrzebującymi.” – podkreśla Radosław Świętoń, Head of People w EPAM Polska. 

Odkrycie świata IT z EPAM

Udział w wydarzeniu wzięło 19 uczestniczek i uczestników z trzech różnych placówek oraz młodzież z Blue Hearts Embassy. Po stronie EPAM w organizację eventu oraz prowadzenie warsztatów w jego trakcie zaangażowało się siedmioro wolontariuszy i wolontariuszek.

Pierwszym krokiem w trakcie wydarzenia była nauka podstaw programowania w Scratch, gdzie poziom trudności stopniowo wzrastał, co pozwoliło im szybko rozwijać swoją kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów.

Kolejne wyzwanie stanowiła interaktywna gra, która przeniosła dzieci w różne zakątki biura EPAM Polska! Uczestnicy mieli odnaleźć pięć punktów na mapie, gdzie czekały na nich zagadki i zadania do wykonania. Po pokonaniu wszystkich wyzwań, wszyscy otrzymali nagrody za swój wysiłek i niezwykłe zaangażowanie!

Aby dopełnić całości, młodzi odkrywcy zostali zaproszeni na 11 piętro biurowca, skąd mogli podziwiać przepiękną panoramę Krakowa. To wydarzenie nie tylko dostarczyło mnóstwo zabawy, ale także pozwoliło dzieciom zdobyć nowe umiejętności i odkryć pasję do nauki.

Niezastąpiona nagroda za działania?

Ufność, jaką dzieci wykazały wobec wolontariuszy, była nagrodą za ich zaangażowanie, mimo trudniejszego początku, kiedy były bardziej wycofane.

Wydarzenie miało na celu zmianę perspektywy dzieci na świat, uczenie się, otwieranie nowych możliwości i dawanie nadziei na lepsze jutro. Prowadzący warsztaty byli pod wrażeniem zaangażowania, koncentracji i szacunku, jakie dzieci okazały podczas warsztatów.

Radość i pobudzenie zaangażowania uczestników to chyba najlepsza nagroda dla naszych wolontariuszy! Dostrzegli oni wartość jaka stoi za spotkaniami z młodzieżą, podczas których mogą pokazywać im, jakie możliwości stoją przed nimi, poszerzać ich horyzonty, zachęcać poprzez zabawę i dzielić się wiedzą. 

Wrażenia uczestników i uczestniczek

Opinie dzieci uczestniczących w projekcie również były pozytywne. Tomek nauczył się programować w Scratchu i był dumny z wykonanej przez siebie gry, Matylda była “po prostu” bardzo szczęśliwa, a Patryk docenił możliwość tworzenia gry oraz życzliwość i pomoc wolontariuszy.

“Doceniamy rozwojowy charakter spotkania, możliwość nabycia nowej wiedzy. Dzieci były bardzo zadowolone nie tylko z powodu ciekawej tematyki, ale i świetnej organizacji oraz przyjaznej atmosfery. Miłym gestem były wręczone na koniec upominki i poczęstunek w trakcie.” – dodał Marcin Gawęda, opiekun z TPD Akademia Młodzieży, dziękując za możliwość udziału.

Projekt „eKids, odkrywaj świat IT z EPAM” stanowił nie tylko możliwość nauki programowania, ale również inspirację, rozrywkę i budowanie relacji między dziećmi a wolontariuszami. Wydarzenie miało pozytywny wpływ na uczestników, otwierając przed nimi nowe perspektywy i dając im niezapomniane doświadczenia.

 

Zapraszamy do kontaktu, aby wspólnie tworzyć kolejne projekty!