FAQ – wolontariat pracowniczy w Hearty Foundation

Zaangażowanie się w działanie wolontariackie to proces, podczas którego może pojawić się wiele pytań – zwłaszcza jeśli to pierwszy raz, kiedy się ich podejmujesz. Mamy nadzieję, że na większość z nich znajdziesz odpowiedź poniżej.

1. Nigdy wcześniej nie byłam zaangażowana w wolontariat, czy sobie poradzę?

Krótka piłka – tak! Jeśli masz w sobie chęci i jesteś konsekwentna, jesteśmy o tym przekonani. Co istotne, na każdym etapie pracy jako wolontariuszka otrzymujesz niezbędne wsparcie specjalistów i specjalistek, dzięki czemu nie pozostajesz sama z żadnym z wyzwań, jakie mogą się pojawić na Twojej drodze.

2. Czy powinienem się wcześniej jakoś przygotować?

Czy podejmujesz się pojedynczego działania, czy bierzesz udział w długofalowym projekcie, zdecydowanie warto się do tego przygotować. Często dołączając do danej inicjatywy, wolontariusze na starcie otrzymują pełen pakiet informacji. Jeśli tak nie jest, zacznij od własnego researchu, a gdy nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania samodzielnie, zgłoś się do osoby prowadzącej dane działanie – ona na pewno odpowiednio Cię pokieruje. Warto też porozmawiać z osobami, które wcześniej działały w podobny sposób i poznać ich odczucia. Pozwoli Ci to zacząć działać z większą pewnością siebie i świadomością, jak najlepiej możesz podejść do danego tematu.

3. Co jest największym wyzwaniem w wolontariacie pracowniczym?

Zazwyczaj największym wzywaniem jest czas, a dokładniej jego ograniczona ilość czy braki. Działając wolontaryjnie, przede wszystkim poświęcamy właśnie swój czas i z tym musimy się liczyć. Kolejnym sporym wyzwaniem jest utrzymanie swojego zaangażowania. Zwłaszcza w długofalowych projektach, gdzie wraz z poziomem motywacji do działania może się zmieniać ono – ważne, aby być tego świadomym i sygnalizować odpowiednim osobom, gdy coś zaczyna się dziać.

4. Ile czasu potrzebuję na wolontariat?

W większości działań możesz przeznaczyć go po prostu tyle, ile go masz. Najlepiej znasz swoje możliwości i nie warto ich przekraczać i rozciągać na siłę. W ten sposób unikamy frustracji spowodowanej nadmiarem działań w stosunku do czasu, jakim się dysponuje. Niestety, w niektórych przypadkach konieczne jest założenie minimalnej ilości czasu, jaki należy mieć na udział. To wynik tego, aby dane działania miały faktyczny sens, jak np. w przypadku korepetycji, gdzie bez regularności spotkań i ich odpowiedniej długości nie zbudujemy odpowiedniej relacji z podopiecznym.

5. Do kogo mogę się zwrócić, gdy coś nie będzie szło tak, jakbym chciał?

Nad każdym projektem czy pojedynczym działaniem czuwa koordynator czy koordynatorka projektu. Ponadto zaangażowani są też specjaliści jak coach czy psycholożka. W zależności od sytuacji i potrzeb możesz zwrócić się do każdego z nich w dowolnym momencie. Chętnie rozmawiamy z naszymi wolontariuszami zarówno o ich wyzwaniach, jak i tym, co sprawia im radość i największą satysfakcję w wolontariacie.

6. Jakie powinny być efekty działań? Kiedy je zobaczę?

Nie ma na to reguły. W wolontariacie najważniejsze jest bieżące zaangażowanie i poświęcanie uwagi podopiecznym, których wspieramy. Cierpliwość jest niezbędna – efekty nie są widoczne od razu, a czasem nawet może wydawać się, że ich nie ma. Musimy pamiętać, że zmiana to długofalowy proces, maraton. Tak naprawdę nawet w przypadku korepetycji, gdzie najbardziej pożądanym efektem, na pierwszą myśl wydaje się poprawa ocen, nie chodzi wyłącznie o to. Równie cenne jest budowanie relacji i poświęcanie uwagi drugiej osobie – a tego nie można zmierzyć tak łatwo.

7. Czy muszę pracować bezpośrednio z podopiecznymi, jest jakaś inna możliwość zaangażowania się?

Nie musisz, są też inne sposoby zaangażowania się. Możesz wspomóc zespół w przygotowaniach warsztatów, działaniach promocyjnych danego wydarzenia czy projektu, jak i wielu innych kwestiach. W każdym projekcie jest sporo przestrzeni do wypełnienia. Chętnie wysłuchamy też Twoich dodatkowych pomysłów na dołączenie do Serdecznych Wolontariuszy i Wolontariuszek w inny sposób niż właśnie bezpośrednia praca z podopiecznym. Możliwości jest naprawdę wiele.

8. Czy Hearty wspiera wolontariuszy? Jeśli tak, to jak?

Wspieramy naszych wolontariuszy na przysłowiowym “każdym kroku”. Zaczynając od przekazywania wiedzy w formie webinarów czy szkoleń przed rozpoczęciem projektów, a kończąc na indywidualnych rozmowach czy opiece specjalistów (coach, psycholożka) w ich trakcie. To bezpośredni kontakt z Wami jest dla nas najcenniejszy! Dzięki niemu przez ostatnie lata wypracowaliśmy system wprowadzania wolontariuszy i wolontariuszki w działania tak, aby czuli się odpowiednio przygotowani i wspierani. 

9. Jak wygląda proces rekrutacji do projektów i działania w Hearty?

Wszystko zależy od formy i potrzeb danego projektu. Najczęściej ogłaszamy wśród pracowników danej firmy, kogo potrzebujemy oraz jak można się zaangażować. Następnie kontaktujemy się z każdą zainteresowaną udziałem osobą, aby po rozmowie i odbytych szkoleniach przygotowawczych, zacząć wspólnie działać. Działamy elastycznie, stąd nie ma reguły, ale zawsze staramy się na początku wszystko dokładnie opowiedzieć i przedstawić potencjalnym działaczom i działaczkom. 

10. Czy każdy może zostać wolontariuszem?

Każdy! Ale należy brać pod uwagę, że nie każdy sprawdzi się w tej roli. Nie warto być w stosunku do siebie zbyt surowym, ale racjonalna ocena sytuacji jest tu kluczowa. Pamiętajmy też, że jeśli nie sprawdzisz się w jednym działaniu, możesz się okazać niezastąpiony czy niezastąpiona w drugim! Warto szukać swojego miejsca, gdzie będziemy czuli się najlepiej. Nasz komfort jest równie ważny, jak osób, którym pomagamy! 

11. Jakie warunki muszę spełnić, by zostać wolontariuszem w Hearty?

Najważniejsza jest dla nas Twoja chęć zaangażowania i czas, który poświęcisz na działania. Nie określamy żadnych odgórnych wymogów – spotykamy się na rozmowę z każdym zainteresowanym, a w kolejnym kroku potencjalny wolontariusz czy wolontariuszka musi odbyć obowiązkowy cykl szkoleń przygotowawczych, jak m.in. NVC (komunikacja bez przemocy).

12. Co oznacza bycie mentorem? Czy to to samo co wolontariusz?

Tak! W Hearty używamy słów mentor – wolontariusz, mentorka – wolontariuszka wymiennie. Zależy nam, aby nasi wolontariusze mieli poczucie wpływu jaki mają na naszych podopiecznych. Aby pamiętali, że nie chodzi tylko o mierzalne wyniki i doraźną pomoc, a budowanie relacji i pokazywanie młodym ludziom, jaką mogą drogę wybrać, pobudzając w nich poczucie sprawczości. 

Masz jeszcze jakieś pytania, na które tutaj nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi? Napisz do nas! Chętnie rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości i porozmawiamy o tym, co Cię interesuje w wolontariacie.