Gdzie znaleźć dodatkowe informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu?

Bezpieczeństwo w sieci. Gdzie znaleźć dodatkowe informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu?

To już ostatni wpis z naszego cyklu poświęconego bezpiecznemu korzystaniu z Internetu. Podczas naszych spotkań przedstawiliśmy zagrożenia, które czyhają w sieci na nieostrożnych użytkowników i podaliśmy proste zasady, dzięki którym możemy podnieść nasz poziom odporności na te zagrożenia.

W poprzednim artykule przypomnieliśmy najważniejsze z nich, a w tym chcielibyśmy przedstawić Wam źródła informacji, przy użyciu których można w przystępny sposób pogłębić swoją wiedzę na ten temat.

Możecie zadać sobie pytanie – dlaczego właśnie Wy powinniście stale dokształcać się z tego zakresu? Przyczyny są dwie. 

Po pierwsze zagrożenia ciągle się zmieniają, a skoro dotyczą nas wszystkich, to dla własnego bezpieczeństwa Wy również powinniście być jak najlepiej na nie przygotowani. Oczywiście zachęcamy do dzielenia się tą wiedzą i tu pojawia się druga przyczyna.

Otóż komputery i Internet wprowadziły zasadniczą zmianę w sposobie przekazywania wiedzy i doświadczeń między pokoleniami. Wcześniej starsi przekazywali je młodszym, a teraz, w zakresie nowych technologii, jest na odwrót. 🙂

Dlatego zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi materiałami. W Internecie jest tego sporo, natomiast na podstawie własnych doświadczeń rekomendujemy poniższe:

  • https://niebezpiecznik.pl/
  • https://zaufanatrzeciastrona.pl/
  • https://naukatolubie.pl/akademia-cyfrowego-rodzica/

Dziękujemy za wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że razem podniesiemy poziom naszego bezpieczeństwa w sieci.

Jak pomagamy w edukowaniu młodego pokolenia?

Wspólnie z naszymi serdecznymi wolontariuszami postanowiliśmy pomóc w edukowaniu o bezpiecznym zarządzaniu swoją obecnością w sieci. Podczas organizowanych przez nas spotkań przybliżamy najważniejsze zasady, jakich należy przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie. Naszym podopiecznym, już kilkakrotnie wiedzę na ten temat przedstawili:

Bartlomiej Gluszek

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ukończył studia magisterskie na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem. W pracy zawodowej zajmuje się ryzykiem IT i bezpieczeństwem informacji. Entuzjasta jazdy na rowerze, pływania oraz na wspinaczki ściankowej, ponadto pasjonat gier planszowych.

Szymon Kosek

Menedżer ds. kontroli ryzyka operacyjnego w UBS. Ukończył Ekonomię, ale już od pierwszych praktyk zawodowych zajmował się tematami w obszarze IT i cyberbezpieczeństwa. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie zostały potwierdzone zdanym egzaminem CRISC (Certified in Risk and Information Systems Control) przeprowadzanym przez renomowaną, międzynarodową organizację ISACA. Zwolennik górskich wypraw i rowerowych wycieczek.

Wojciech Wysogląd

Młodszy Menedżer ds. kontroli ryzyka operacyjnego w UBS. Absolwent informatyki stosowanej. W pracy zawodowej zajmuje się ryzykiem IT i bezpieczeństwem informacji. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie zostały potwierdzone zdanym egzaminem ITIL v4 Foundation (Information Technology Infrastructure Library) przeprowadzanym przez renomowaną, międzynarodową organizację Axelos. Miłośnik sztuki i technologii. Hobbystycznie rysownik i fan składania LEGO.