Podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w Internecie

Bezpieczeństwo w sieci. Gdzie znaleźć dodatkowe informacje na temat bezpiecznego korzystania z Internetu?

Podczas naszych spotkań w ramach szkolenia dla młodzieży z Bezpieczeństwa w sieci przedstawiliśmy zagrożenia, które czyhają na nieostrożnych użytkowników. Omówiliśmy również niektóre zasady, dzięki którym możemy podnieść nasz poziom odporności na te zagrożenia. W niniejszym artykule przypominamy najważniejsze z nich. 

Najogólniej rzecz ujmując, z punktu widzenia zwykłego użytkownika Internetu, podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w sieci można podzielić na dwie grupy:

1. Pierwsza z nich obejmuje kwestie techniczne, tzn. to co możemy zrobić z oprogramowaniem naszego komputera. 
2. Druga zaś odnosi się do tego w jaki sposób zachowujemy się, podczas korzystania z sieci. 

W odniesieniu do kwestii technicznych zalecane są następujące działania:

 •  Regularne, najlepiej automatyczne aktualizacje systemu
 • Włączenie firewall’a (zapory ogniowej)
 • Aktywacja regularnego skanowania przeciwko złośliwemu oprogramowaniu
 • Deinstalacja niepotrzebnego oprogramowania i usunięcie zbędnych plików

Natomiast w odniesieniu do naszych zachowań, podczas korzystania z sieci zalecane są następujące działania:

 • Rozważ zakrywanie kamer internetowych
 • Nie korzystaj z publicznego Wi-Fi, chyba, że używasz VPN
 • Sprawdź czy ktoś „zagląda Ci przez ramię” na ekran w miejscach publicznych
 • Korzystaj z takiego komunikatora internetowego, który zbiera jak najmniejszą ilość danych o użytkownikach
 • Poznając kogoś w sieci pamiętaj, że nie każdy jest tym, za kogo się podaje. Dlatego nie podawaj swoich danych (nazwiska, numer telefonu, adresu, ile masz lat, gdzie chodzisz do szkoły itp.) osobie, której nigdy nie poznałeś osobiście
 • Pamiętaj, że co raz się znalazło w sieci może pozostać w niej na zawsze. Dlatego uważaj, jakie informacje udostępniasz publicznie. Nawet jeżeli usunąłeś publiczny wpis, ktoś mógł zrobić zrzut ekranu lub zdjęcie telefonem.
 • Uważaj na phishing, czyli oszustwo polegające na podszywaniu się pod jakąś osobę lub instytucję w celu wyłudzenia Twoich osobistych danych, takich jak numery kont bankowych, kart kredytowych, hasła do logowania. 
 • Stosuj zasady tworzenia bezpiecznych haseł lub korzystaj z menedżera haseł. Używaj różnych haseł w różnych serwisach.
 
Sprawdź nasz poprzedni wpis na ten temat pt. „Czy wiesz jak bezpiecznie korzystać z internetu?”

Jak pomagamy w edukowaniu młodego pokolenia?

Wspólnie z naszymi serdecznymi wolontariuszami postanowiliśmy pomóc w edukowaniu o bezpiecznym zarządzaniu swoją obecnością w sieci. Podczas organizowanych przez nas spotkań przybliżamy najważniejsze zasady, jakich należy przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie. Naszym podopiecznym, już kilkakrotnie wiedzę na ten temat przedstawili:

Bartlomiej Gluszek

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ukończył studia magisterskie na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem. W pracy zawodowej zajmuje się ryzykiem IT i bezpieczeństwem informacji. Entuzjasta jazdy na rowerze, pływania oraz na wspinaczki ściankowej, ponadto pasjonat gier planszowych.

Szymon Kosek

Menedżer ds. kontroli ryzyka operacyjnego w UBS. Ukończył Ekonomię, ale już od pierwszych praktyk zawodowych zajmował się tematami w obszarze IT i cyberbezpieczeństwa. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie zostały potwierdzone zdanym egzaminem CRISC (Certified in Risk and Information Systems Control) przeprowadzanym przez renomowaną, międzynarodową organizację ISACA. Zwolennik górskich wypraw i rowerowych wycieczek.

Wojciech Wysogląd

Młodszy Menedżer ds. kontroli ryzyka operacyjnego w UBS. Absolwent informatyki stosowanej. W pracy zawodowej zajmuje się ryzykiem IT i bezpieczeństwem informacji. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie zostały potwierdzone zdanym egzaminem ITIL v4 Foundation (Information Technology Infrastructure Library) przeprowadzanym przez renomowaną, międzynarodową organizację Axelos. Miłośnik sztuki i technologii. Hobbystycznie rysownik i fan składania LEGO.