Nasze bezpieczeństwo w sieci to temat, który nie ma należycie wysokiego miejsca w szkolnym sylabusie. Poprzez zwiększone uczestnictwo w interaktywnym życiu, coraz to liczniejsze cyberataki, wzrost internetowych przestępstw, popularyzowanie się m.in. zdalnej pracy i edukacji obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wiedzę z obszaru cyberbezpieczeństwa. Mimo powszechnej cybernetyzacji bardzo dużo osób nadal nie przykłada odpowiedniej uwagi do kwestii własnego bezpieczeństwa w interaktywnym świecie. A czy ty wiesz jak bezpiecznie korzystać z Internetu? Wspólnie z naszymi serdecznymi wolontariuszami realizujemy inicjatywę edukowania o bezpieczeństwie w sieci, by beztroskie podejście do istnienia w cyfrowej rzeczywistości nie skończyło się zgubnymi konsekwencjami w realnym życiu.
Czy należysz do 94% osób które nie zabezpieczają swoich danych w smartfonie?
Często jest tak, że na mobilnych urządzeniach przechowujemy więcej danych aniżeli naszych domowych, stacjonarnych sprzętach. W związku z tym wartość tych danych rośnie wprost proporcjonalnie do ich namnażania. Bezpieczne używanie globalnej sieci chroni cenne informacje o tobie. Dlaczego zatem, jak wskazuje Raport: #PolskiBarometrCyberbezpieczeństwaSpołecznego2019, jedynie 6% respondentów używa programów zabezpieczających dane w smartfonie?
Ponadto na rynku aplikacji jest wiele produktów mających na celowniku przechwytywanie danych. Czy zdajemy sobie sprawę, do jakich celów są później wykorzystywane? Przykładem i przestrogą niech będzie aplikacja, która pozwalała sprawdzić, jak będzie wyglądało się za kilkadziesiąt lat. Wszystkie dane, na które zgodziliśmy się, pobierały dane z serwera facbookowego, zbierały informacje o nas wszystkich i przesyłały do Rosji. Będąc świadkami wojny rozpoczętej przez Rosję, warto przemyśleć, czy nie lepiej świadomie dzielić się informacjami o sobie. Najlepiej, jeśli te informacje zostaną w rękach ludzi, instytucji i biznesu, których darzymy zaufaniem.
Wspólnie z naszymi serdecznymi wolontariuszami postanowiliśmy pomóc w edukowaniu o bezpiecznym zarządzaniu swoją obecnością w sieci. Podczas organizowanych przez nas spotkań przybliżamy najważniejsze zasady, jakich należy przestrzegać, aby zachować bezpieczeństwo w Internecie. Naszym podopiecznym, już kilkakrotnie wiedzę na ten temat przedstawili:
Bartlomiej Gluszek
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ukończył studia magisterskie na kierunku bankowość i zarządzanie ryzykiem. W pracy zawodowej zajmuje się ryzykiem IT i bezpieczeństwem informacji. Entuzjasta jazdy na rowerze, pływania oraz na wspinaczki ściankowej, ponadto pasjonat gier planszowych.
Szymon Kosek
Menedżer ds. kontroli ryzyka operacyjnego w UBS. Ukończył Ekonomię, ale już od pierwszych praktyk zawodowych zajmował się tematami w obszarze IT i cyberbezpieczeństwa. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie zostały potwierdzone zdanym egzaminem CRISC (Certified in Risk and Information Systems Control) przeprowadzanym przez renomowaną, międzynarodową organizację ISACA. Zwolennik górskich wypraw i rowerowych wycieczek.
Wojciech Wysogląd
Młodszy Menedżer ds. kontroli ryzyka operacyjnego w UBS. Absolwent informatyki stosowanej. W pracy zawodowej zajmuje się ryzykiem IT i bezpieczeństwem informacji. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie zostały potwierdzone zdanym egzaminem ITIL v4 Foundation (Information Technology Infrastructure Library) przeprowadzanym przez renomowaną, międzynarodową organizację Axelos. Miłośnik sztuki i technologii. Hobbystycznie rysownik i fan składania LEGO.
Nasi specjaliści od bezpiecznego korzystania z Internetu, podczas prowadzonych zajęć odpowiadają na najczęściej pojawiające się pytania:
- Jakie zagrożenia czyhają na Twoje urządzenia i lokalną sieć internetową?
- Jakimi prostymi sposobami poradzisz sobie, będąc już w cyber-tarapatach na poziomie komputera, czy lokalnej sieci?
- Jak wzmocnić odporność komputera i lokalnej sieci, aby razem tworzyły silny łańcuch zabezpieczający przed cyber-ryzykiem?
- Jak bezpiecznie korzystać z Internetu w miejscach publicznych?
- Jakie mogą być konsekwencje przechwycenia Twoich danych?
- Jakimi metodami mogą zostać przejęte Twoje dane?
- Jak poprawić swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z serwisów internetowych, takich jak witryny internetowe, media społecznościowe czy poczta elektroniczna?
W kolejnych wpisach podamy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. W ten sposób również osoby, które nie będą mogły uczestniczyć w naszych spotkaniach, otrzymają solidną porcję skondensowanej wiedzy o cyberbezpieczeństwie.
Będziemy dzielić się również linkami do stron internetowych, na których można pogłębić wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa.
Na wstępie coś nie tylko dla pedagogów, aczkolwiek stworzone właśnie z myślą o nich. Bardzo przydatne materiały w formie gotowych scenariuszy lekcji i materiałów multimedialnych.
“CYBER lekcje to nowy projekt edukacyjny, który powstał w ramach współpracy Ministra Cyfryzacji oraz Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.”
Materiały do CYBER lekcji – Baza wiedzy – Portal Gov.pl (www.gov.pl)