Finał „Complete IT”. Avantida i Fundacja Hearty w trosce o edukacyjny rozwój młodzieży.

Complete IT - projekt CSR

W magiczny mikołajkowy wieczór, 6 grudnia, w siedzibie firmy Avantida w Krakowie odbył się finał projektu „Complete IT”. Fundacja Hearty wspólnie i z inicjatywy firmy Avantida zrealizowały program edukacyjnej pomocy młodzieży narażonej na społeczne i ekonomiczne wykluczenie.

Wcześniej tego samego dnia miały miejsce ostatnie zajęcia z programowania. Dzięki nim młodzież z pełną mocą serdeczności zaprezentowała swoje projektowe dokonania.

Podsumowując zdobytą wiedzę, wszyscy zajadali się pyszną pizzą.

Wydarzenie odbyło się w iście świątecznej atmosferze, której towarzyszyły prezenty dla dzieci ufundowane przez firmę Avantida i upominki od Fundacji Hearty.

Zanim doszło do wyżej opisanego momentu, niezbędne było wykonanie ogromu pracy, w którą zaangażowało się wiele osób.

Opowiemy o tej pracy, aby wyrazić uznanie dla całego zaangażowanego zespołu i zachęcić innych do działania. Bo warto serdecznością zmieniać świat.

Czym jest Complete IT?

Na wstępie przypominamy czym jest „Complete IT”. To kolejny zrealizowany projekt z misją rozwoju kompetencji przyszłości. Siły biznesu, firmy Avantida połączone z mocą trzeciego sektora, czyli Hearty Foundation. Dwa różne światy, jeden cel – pomoc dzieciom.

9 specjalistów z zakresu nowych technologii i kompetencji miękkich w formie wolontariatu pracowniczego, wcieliło się w role nauczycieli. W trakcie 8 tygodni wolontariusze stali się kadrą pedagogiczną.

W pełni odpowiedzialni za przygotowanie programu i przekazanie wiedzy młodzieży w jak najprzystępniejszej formie. Młodzieży w wieku powyżej 13 lat, narażonej na społeczne i ekonomiczne wykluczenie.

W sumie przeprowadzono 11 warsztatów w formie stacjonarnej w siedzibie firmy Avantida w Krakowie.

Nad organizacją i sprawnym przebiegiem prac pieczę sprawował zespół projektowy po stronie firmy Avantida i Fundacji Hearty. Trzy koordynatorki. Małgorzata Fryt, HR Manager z firmy Avantida/E2open i Katarzyna Szatko HF, od której w połowie projektu koordynację przejęła Agnieszka Sznajder-Leśniak, Project Manager z Fundacji Hearty.

Jak wyglądał przebieg projektu „Complete IT”?

Start projektu w sierpniu 2021. Finał projektu w grudniu 2021.

Dlaczego i jak wolontariusze są przez nas przygotowywani do pracy?

Dydaktyczna praca z dziećmi jest wyzwaniem samym w sobie. Przekonało się o tym mnóstwo rodziców, którzy przez zdalną naukę w pandemii, niejednokrotnie wcielali się w rolę nauczycieli. Pełnienia nowych ról, bez przeszkolenia i wsparcia rodziło w wielu osobach negatywne emocje, np. lęk, czy też obawę o realizację podstawy programowej.

Dzieci są emocjonalnym, lustrzanym odbiciem dorosłych i zwielokrotniają, to co jest kierowane w ich stronę. Dlatego podczas nauczania, należy pamiętać, że każda emocja jest wspólną emocją. Większe zaangażowanie w proces nauczania dziecka to przede wszystkim odpowiednie warunki do nauki. Filarem kształcenia jest osoba przekazująca wiedzę i finalnie to od niej zależy, jaką stworzy do tego rzeczywistość.

Zrozumienie tej części programu przez wolontariuszy jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ mamy do czynienia z młodymi ludźmi, obciążonymi różnymi życiowymi sytuacjami. Nasi podopieczni są jak dane wrażliwe. Nieumiejętne „posługiwanie się nimi” może sprowokować efekt domina i narazić na fatalne konsekwencje. Przykre następstwa nie odnoszą się jednak do dorosłych, którzy bardzo często nie rozumieją wrażliwości tych dzieci. Cenę za niezrozumienie płacą same dzieci. Tylko skąd mają wziąć na to pieniądze, skoro są tylko dziećmi?

Stając na straży dobra naszych podopiecznych, standardem przed zainicjowaniem  kontaktu z nimi i nauczaniu ich jest przejście naszych szkoleń:

  1. Kreatywna praca z dzieckiem. Modele pierwszych zajęć, metody i dobre praktyki, aby utrzymać skupienie młodego odbiorcy 
  2. Metody aktywizacji grupy. jak zaangażować młodego odbiorcę i wykorzystać jego zachowanie do budowania dialogu i aktywizacji
  3. NVC-Porozumienie Bez Przemocy

Wiedza zdobyta podczas powyższych zajęć prowadzonych przez Michała Farona i Katarzynę Stępniak wyposaża w podstawowe narzędzia do pracy z dziećmi. Pozwala ona również zredukować stres wolontariuszy związany z podjętym przez nich wyzwaniem. 

Kim są Hearty Heroes?

Mając do czynienia z bardzo dobrym nauczycielem, mówi się, że jest nim z powołania.

Nam kolejny raz dopisali właśnie tacy wolontariusze. Zaangażowani, życzliwi, pomocni, cierpliwi – ich zalety można by wymieniać w nieskończoność. Jesteśmy zaszczyceni i dumni, że mogliśmy razem działać.

Hovhannes Gulyan, Grzegorz Pawłowski, Bartłomiej Kołodziejczyk, Sylwia Jakubas-Nowak, Oleksii Petrenko, Łukasz Mojek Bogumiła Żukowska, Marcin Węgrzyn

To właśnie oni pokazali naszym podopiecznych, że świat nowych technologii, biznesu, rozwoju jest też dla nich. Mają go w zasięgu ręki, tak samo, jak życzliwych ludzi, którzy zawsze im pomogą.

Taka postawa jest godna podziwu i warta naśladowania. Poświęcony czas dla dzieci to inwestycja w naszą wspólną przyszłość, dlatego apelujemy do czytelników, żeby w swoich sercach podziękowali wszystkim zaangażowanym w realizację projektu Complete IT. To nasi Hearty Heroes!

Jak ważna jest współpraca oparta na otwartości i szczerości?

Komunikacja jest niesamowicie ważna nie tylko podczas prowadzenia projektów. To umiejętność warta doskonalenia na różnych płaszczyznach, bo bez względu na miejsce i okoliczności skuteczne komunikowanie się to klucz do sukcesu. Organizacje for-profit i non-profit we wspólnych przedsięwzięciach stawiają pewnego rodzaju wyzwanie w tym obszarze. Uczestnicy często wychodzą ze swojej strefy komfortu, aby zrealizować postawione przed nimi zadania, żeby móc pomóc innym, wspierać ich. Jest to zjawiskowa wartość, która wręcz emanuje od osób będących w jej posiadaniu.

Serdeczne podziękowania dla Małgorzaty Fryt za rzetelną współpracę, stały kontakt, wyrazy uznania za świetną organizację. Katarzynie Szatko za rozpoczęcie i wprowadzenie projektu na szerokie wody oraz podziękowania Agnieszce Sznajder-Leśniak za wyjątkową empatię, zrozumienie i ciepło. 

Małgorzato, Kasiu, Agnieszko jesteście naszymi bohaterkami, które na bieżąco radziły sobie z wyzwaniami, nieprzewidywalnością i trudną specyfiką, która towarzyszy tego typu projektom. Wasza praca udowadnia, że warto jednoczyć energię, dla chociażby zmienienia jednego życia. Życzymy sobie, aby wszyscy pamiętali, że nie ilość a jakość wpływu może zdziałać cuda. Współpraca oparta na otwartości i szczerości, która miała miejsce podczas realizowania projektu „Complete IT”, dała początek nowym, wspaniałym relacjom.

Niezmiernie nas cieszy i chcielibyśmy się pochwalić, że wspólne z biznesem projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży zyskują coraz większe grono zwolenników.

Witamy Avantidę wśród ambasadorów takich działań i naszych partnerów, jednocześnie dziękujemy za “Complete IT”

"Nauka umacnia wrodzoną siłę" Horacy

Szczególnie dzieci narażone na wykluczenie społeczne i ekonomiczne potrzebują umocnienia wrodzonej siły.  Wspierajmy ich, bądźmy dla siebie serdeczni.

Już niebawem podzielimy się historią uczestników. Śledźcie nasze poczynania i bądźcie na bieżąco