Robert & Oskar. Łyk Serdeczności. Rozdział 14

Dzień Wychowawcy

Dziś jest 1 lipca – wiecie jaki to dzień? Według Kalendarza Świąt Nietypowych to Światowy Dzień Architektury, Dzień Psa i Dzień Jazzu. W nadchodzącym miesiącu czekają nas jeszcze min: Międzynarodowy Dzień UFO, Dzień Czerwonej Ostrej Papryczki Chili oraz Święto Hot-Doga. Oczywiście oprócz tych zabawnych są też dni, kiedy nasza uwaga jest skierowana w stronę wyjątkowych osób. W październiku świętujemy Dzień Nauczyciela, w maju Dzień Matki a w czerwcu całkiem niedawno obchodziliśmy Dzień Ojca. Wydaje się jednak, że nikt nie słyszał o Dniu Wychowawcy.

Podczas odwiedzin w placówce wiele razy ich obserwowałem a praca, którą wykonują budzi we mnie ogromny szacunek i podziw. Jest związana z dużą odpowiedzialnością za przyszłość młodych ludzi, którzy zmagają się z trudnymi historiami swojego życia. Zakres ich obowiązków jest imponujący: począwszy od wspierania dzieci w nauce, tłumaczenia i inspirowania do podejmowania kolejnych życiowych wyzwań poprzez organizowanie zajęć pozaszkolnych a kończąc na wspieraniu w wyborze odpowiedniej szkoły i zawodu na przyszłość. Dbają o zdrowie swoich podopiecznych zapewniając wizyty u specjalistów, wyszukując skuteczne formy terapii i rozwoju, pamiętają o wszystkich chorobach i przepisanych przez lekarza medykamentach. Często oddają także swój własny czas towarzysząc wychowankom w ważnych momentach życiowych, świętując wspólnie urodziny lub odwiedzając ich w trakcie wyjazdów wakacyjnych.

Na co dzień mierzą się z niełatwym sytuacjami – wkładają wiele wysiłku we wspieranie dzieci jednocześnie napotykając na trudne uczucia i reakcje skierowane w ich stronę. Cały czas jednak jak troskliwi rodzice martwią się o przyszłość tę bliższą i dalszą tych, którzy zostali im oddani w opiekę.

Podobnie jak słowo wychowawca zawiera w sobie zaledwie cząstkę tego, kim są ci wszyscy ludzie pracujący w dziećmi w placówkach opiekuńczo – wychowawczych tak i ten tekst nie oddaje w pełni tego, kim opiekunowie są dla swoich wychowanków. Z całą pewnością można o nich powiedzieć: serdeczni.

Mam prośbę: jeżeli chcesz pokazać swoją wdzięczność dla pracy wszystkich serdecznych wychowawców, którzy pracują z dziećmi napisz krótkie “Dziękuję” w komentarzu 🙂