Chłopiec siedzący przy komputerze.

Kilka miesięcy wcześniej, jeszcze przed wakacjami, w głowie pracowniczki firmy Capgemini – Joanny Kmiotek – zaświtał pomysł pomocy potrzebującym dzieciom. Wtedy przypadkowo jej oczom na Facebooku ukazał się organizowany przez Fundację Hearty projekt „Pierwszy Krok w IT” i tak oto zaczęła się współpraca zakończona efektywnymi zajęciami dla dzieci z krakowskich placówek.

 

Jak opowiada Katarzyna Zagórska, liderka projektu ze strony Capgemini:

„Naszym pomysłem było zorganizowanie zajęć edukacyjnych dla dzieci, podczas których moglibyśmy podzielić się doświadczeniem i umiejętnościami, które na codzień wykorzystujemy, pracując w firmie Capgemini Polska.

Aby go urzeczywistnić skontaktowaliśmy się z Fundacją Hearty oraz skorzystaliśmy z Programu Grantowego Capgemini, w ramach którego korporacja co roku promuje pomysły swoich pracowników zaangażowanych w działania dla lokalnej społeczności.

Po kilku spotkaniach z chętnymi pracownikami i Fundacją oraz burzliwych dyskusjach ustaliliśmy, że dwóch informatyków z naszej firmy – Tomasz Cieślar i Krzysztof Baranowski – przeprowadzi kilkugodzinne warsztaty z programowania dla podopiecznych fundacji – dzieci i młodzieży z krakowskich placówek opiekuńczo-wychowawczych.”

Pozostałe osoby: Joanna Kmiotek (pomysłodawczyni projektu), Adam Rasiński, Asia Kukla, Agnieszka Kuś, Piotr Zagórski, Anna Cencora, Magdalena Bugdoł, Justyna Lewandowska i Paula Cieśla pomagali w organizacji wydarzenia oraz wspierali prowadzących w trakcie zajęć.

Czas na rozpoczęcie warsztatów przez liderkę – Kasię! 

a następnie przejęcie pałeczki przez prowadzących Tomasza i Krzysztofa.

Bardzo dużym wsparciem obdarzył nas także Robert Ziarnik – wolontariusz i mentor Fundacji, od dawna dbający o rozwój naszych zdolnych podopiecznych! 

Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości wolontariuszy Capgemini, każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę – niespodziankę!

Po nauce, czas na przerwę! 

„Dla nas, jako wolontariuszy, bardzo ciekawym doświadczeniem była rozmowa z dziećmi o ich pasjach i zainteresowaniach, a na koniec największą satysfakcję sprawił nam widok jedenastu wyjątkowych, uśmiechniętych twarzy”.

Podczas wizyty w firmie dzieci spędziły czas nie tylko przed komputerami – niewątpliwą atrakcją była wyprawa na 11. piętro biurowca, a także uczta w biurowej kuchni 🙂

Galeria pozostałych zdjęć z wydarzenia:

W imieniu Fundacji i naszych dzieciaków bardzo dziękuję za realizację całego przedsięwzięcia, które ze względu na przygotowanie autorskiego scenariusza zajęć, zajęło sporo czasu. Jesteśmy wdzięczni całemu zespołowi z Capgemini za każdą godzinę przeznaczoną na przygotowania i realizację projektu, za zaangażowanie, pasję i radość przekazaną naszym podopiecznym. 

Autor: Alicja Magiera-Bąk – lider projektu z ramienia Fundacji.