Jak się uczyć? 5 sposobów na skuteczną naukę

Efektywna nauka to jedna z najbardziej przydatnych umiejętności. W końcu uczymy się przez całe życie! Jednak czy ktoś kiedyś nauczył nas tego jak właściwie powinniśmy się uczyć?

Często zdarza się, że już kilka dni po napisaniu testu niewiele potrafimy sobie przypomnieć. Co powoduje, że nauka wzbudza w nas złe skojarzenia. A jest to najczęściej efekt braku wiedzy… o zdobywaniu wiedzy. Na szczęście – nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian!

 

Okazją do tego, jest udział w projekcie “Wyzwania międzyświetlicowe”. Jego uczestnicy poznają wiele ciekawych metod na zwiększenie efektywności swojej nauki i nie tylko! Bo przede wszystkim odczarujemy negatywne skojarzenia związane z uczeniem się i zmienimy je w kreatywnie i ciekawie spędzony czas!

 

 A dla spragnionych wiedzy i chcących już poznać sposoby na skuteczną naukę mamy 5 pomysłów jak to osiągnąć. Czytajcie dalej!

 

 „Mądrze rozłożona w czasie nauka to nie to samo co bliżej niesprecyzowany nakaz „systematycznego  uczenia się”, powtarzany przez wielu” – Krzysztof Roman

 

1.Najważniejszy jest plan!

Rozłożenie w czasie naszej nauki pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Co więcej, uczenie się w ten sposób spowoduje, że materiał zostanie na dłużej w naszych głowach. Podczas planowania nauki, pamiętaj że twoim sprzymierzeńcem paradoksalnie jest także… zapominanie. Kolejne sesje nauki zaplanuj tak, aby przy następnej nieco się wysilić i musieć sobie przypomnieć to co było przerabiane ostatnio.

 

2. Nieidealne notatki

Notowanie jest niezwykle ważne. Ale nie można robić tego bezmyślnie. Przepisanie całej książki, nie spowoduje, że nauczymy się jej na pamięć. W notowaniu najważniejsze jest filtrowanie wiadomości. Parafrazowanie zdań w taki sposób, aby były nam bliskie i proste w zapamiętaniu. 

 

Twoje notatki nie muszą wyglądać pięknie. Ważne jest to abyś umiał łatwo się w nich odnaleźć. Twórz je tak jak podoba ci się najbardziej, nieważne czy piszesz krzywo czy z góry na dół – ważne, że tworzysz je sam na podstawie własnych przemyśleń. 

 

3. Przemieszanie materiału 

Czy wiedziałeś, że znacznie lepsze efekty od nauki blokowej, punkt po punkcie przynosi przemieszanie materiałów z różnych działów?

 

Twój mózg będzie musiał się wtedy znacznie bardziej wysilić i pracować na wysokich obrotach. A to dla niego bardzo dobre!

 

Czasem warto jest zmęczyć nasz mózg i nieco utrudnić sobie naukę – jest to bardzo ważny element długotrwałego zapamiętywania.

 

“Kilkakrotne czytanie jednego materiału do nauki to zdecydowanie najmniej efektywna strategia uczenia się. Oszczędzaj czas i jej nie stosuj” – Radek Kotarski 

 

4. Powtórki przy nauce

Wielokrotne czytanie tego samego materiału do nauki jest stale najpopularniejszą metodą nauki na świecie. Natomiast o efektach tej metody mało kto mówi. Ponieważ, nawet 1000-krotne zapoznanie się z jakąś informacją nie zagwarantuje nam przyswojenia jej na dłuższy czas. Jeśli nie wierzysz to sprawdź samego siebie – jakie miasto i symbol znajdują się na odwrocie banknotu o nominale 100 zł?

 

Powtórki przy nauce są jednak niezbędne. Ale trzeba do nich podchodzić z rozsądkiem. Każdą kolejną sesję nauki traktuj jako nową okazję do świeżego spojrzenia na przyswajane treści.

 

Przy pracy nad jakimś tekstem przeredaguj go, wypisz najważniejsze punkty, znajdź przykłady, wyjątki lub stwórz grafikę. 

 

5. Miejsce do nauki

Różnorodność miejsc do nauki tworzy dodatkowe miejsce w pamięci, o które może zahaczyć przyswajana informacja. 

 

Warto zmieniać okoliczności, w których się uczymy. Nie musimy od razu wybierać się na daleką wyprawę. Wystarczy wyjść na balkon, zmienić pokój lub wybrać się do parku. Oklepana zasada stałego i cichego miejsca nie znajduje oparcia w rzetelnych pracach naukowych. 

 

 

Spodobały ci się nasze serdeczne sposoby na skuteczną naukę? A może masz swoje pomysły jak lepiej się uczyć? Daj znać w komentarzu i podziel się wiedzą z innymi! 

Zachęcamy także do śledzenia edukacyjnego projektu “Wyzwania międzyświetlicowe” – znajdziesz tu wiele serdecznych inspiracji i motywujących treści do skutecznej nauki!