Dlaczego warto uczyć matematyki? Podsumowanie projektu Kreatywnie matematycznie
Wiele osób uważa, że matematyka jest w życiu niepotrzebna, jednak nie są nawet świadomi jak często w swoim życiu jej używają. Ciężko określić jak bez matematyki wyglądałby nasz skomputeryzowany świat. Bez niej nie powstałyby wszystkie systemy operacyjne i nowoczesne technologie.
Lecz matematyka to nie tylko skomplikowane obliczenia, to zwykłe sytuacje, z którymi musimy mierzyć się codziennie. Gdy rano jedziemy do szkoły lub pracy, musimy obliczyć ile jeszcze czasu zostało do naszego autobusu, czy musimy się na niego spieszyć, czy możemy pozwolić sobie na spokojny spacer. Gdy idziemy ze znajomymi na pizzę musimy obliczyć jak się nią równo i sprawiedliwie podzielić. Gdy urządzamy sobie pokój musimy obliczyć ile potrzebujemy farby, by pomalować ściany.
Dlaczego w takim razie wśród dzieci i młodzieży panuje taka niechęć do nauki czegoś tak przydatnego?
Dlaczego nawet tak wielu dorosłych ma problem z poprawnym i szybkim liczeniem?
Co zrobić, żeby było inaczej?
Fundacja Hearty postanowiła zająć się tym problemem.
Pytając dzieci i młodzież jakiego przedmiotu w szkole najbardziej nie lubią, jedną z najczęściej pojawiających się odpowiedzi będzie matematyka. Drążąc temat dalej dowiemy się, że jest tak dlatego, że po prostu jej nie rozumieją, a nauka jej nie sprawia im przyjemności.
Nasz serdeczny trener matematyki – Filip Płoskonka postanowił rozwiązać ten problem i podzielić się z dziećmi i młodzieżą swoja wiedzą na temat tego jak polubić matematykę.
Współpracując z serdecznymi pracownikami i wolontariuszami fundacji Hearty oraz Fundacją mBanku opracował warsztaty pt. „Kreatywnie matematycznie”.
Zajęcia odbywały się od marca do czerwca 2021 r. Po rekrutacji do projektu odbył się cykl sześciu warsztatów prowadzonych online.
Ich tematy obejmowały takie zagadnienia jak: szybkie liczenie, procenty, kreatywne zagadki, proporcje, czy prawdopodobieństwo.
Wzięło w nich udział 50 uczestników z województwa małopolskiego i dolnośląskiego.
Na początku cyklu spotkań został przeprowadzony test sprawdzający wiedzę matematyczną i ankieta dotycząca nastawienia do tej dziedziny, aby sprawdzić czy nastąpił wzrost w tych obszarach dzięki uczestnictwu w zajęciach.
Na zakończenie projektu, 10 czerwca odbyła się olimpiada, w której udział wzięło 10 zespołów.
Teoretycznie najważniejszym wskaźnikiem dla większości nauczycieli jest to czy widać progres w wynikach, a po naszych warsztatach aż 80% uczestników osiągnęło lepszy wynik w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Podczas subiektywnej oceny uczestników w jakim stopniu matematyka jest dla nich zrozumiała odnotowaliśmy wzrost aż u 38 z nich.
Ważnym aspektem w tym projekcie było dla nas także to, by nauka matematyki zaczęła być przyjemnością a nie tylko nudnym obowiązkiem. W tym miejscu także odnieśliśmy duży sukces.
Ponad 70% uczestników potwierdziło, że po spotkaniach w ramach projektu ,,Kreatywnie matematycznie” ich sympatia do matematyki wzrosła. 37 podopiecznych fundacji zauważa, że rozwiązywanie zadań matematycznych sprawia im teraz większą przyjemność. 80% uczestników potwierdza swój aktywny udział w spotkaniach oraz twierdzi, że ich lęk związany z matematyką zmniejszył się a także, że nabrali więcej pewności siebie w rozwiązywaniu zadań przed grupą.
Przy odpowiedzi na pytanie: ,,W jakim stopniu uważasz, że matematyka przyda Ci się w przyszłości?” wzrost świadomości zauważyliśmy u ponad 70% badanych.
Statystyki te pokazują, że matematyka wcale nie jest taka trudna jak większości się wydaje. Potrzeba jedynie znaleźć sposób jak zrozumiale i ciekawie ją przekazać innym. Możemy śmiało powiedzieć, że Filip taki sposób znalazł. 70% uczestników zadeklarowało chęć wzięcia udziału w kolejnej edycji warsztatów.
Ty też możesz wesprzeć dzieci i młodzież w nauce matematyki oraz naszych serdecznych stypendystów w realizacji inny kreatywnych projektów. Dzięki wpłatom na konto naszej fundacji zapewnisz dzieciom lepszą przyszłość. Numer konta Fundacji Hearty: 78 1140 2004 0000 3102 7798 4517.
W Fundacji Hearty lubimy dzielić się wiedzą. Dlatego w ramach projektu Kreatywnie Matematycznie zapraszamy do skorzystania z kart pracy, które zaproponował Filip podczas swoich warsztatów:
POBIERZ MATERIAŁ DO NAUKI:
ZADANIA Z WARSZTATÓW MATEMATYCZNYCH I OLIMPIADY KREATYWNIE MATEMATYCZNIE
SPRÓBUJ ROZWIĄZAĆ ZADANIE Z FILIPEM:
POBIERZ PLAN LEKCJI:
ZAPLANUJ DZIEŃ Z SERDECZNOŚCIĄ
SKOMPLETUJ WYPRAWKĘ SZKOLNĄ:
Czego szukasz?
Baza wiedzy
Serdeczna Społeczność