Jak zwiększyć szanse młodych ludzi na owocne i radosne życie zawodowe?

Niestety odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy w programie nauczania. Mimo iż dzieci uczą się w szkole wielu rzeczy, to dobra organizacja czasu pracy nie znalazła się wśród nich. A to właśnie dzięki niej młode osoby wkraczające na rynek pracy mają możliwość stworzyć sobie zawodową przestrzeń, sprzyjającą rozwojowi. Świadomość tego ma firma Avantida, od której wyszła inicjatywa wspólnego zrealizowania projektu Complete IT. W jego ramach odbyły się zajęcia dla naszych podopiecznych, dające praktyczną wiedzę między innymi z zakresu efektywnego władania czasem.

Dlaczego zarządzanie czasem jest istotne?

Zarządzanie czasem należy do jednej z najbardziej pożądanych przez pracodawców kompetencji miękkich. Nie jest żadnym novum, że dobrze zorganizowana osoba może sprawnie, przyjemnie, łatwo i efektywnie realizować wyznaczone zadania. Profity wynikające z tak przebiegającej pracy są niewymierną wartością dodaną. Pracodawcy bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę, dlatego pytanie o umiejętność zarządzania czasem w różnych formach pojawia się podczas rozmów rekrutacyjnych. Ponadto opanowana skuteczność w tym obszarze wpływa na jakość życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Dlaczego zatem nie uczymy młodych ludzi tej kompetencji, uzależniając jej zdobycie właściwie od losu.

Dlaczego rozwijanie umiejętności efektywnego zarządzania czasem wśród dzieci i młodzieży jest trudne?

Budowanie dobrych nawyków życiowych nie jest łatwe nawet dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Uczą się one przez obserwację i przykład, który dają im dorośli z ich otoczenia. Do tego środowiska należą nauczyciele, których kompetencje w tym obszarze ostatnio sprawdziła Najwyższa Izba Kontroli. Przyjrzała się ona organizacji i czasowi pracy nauczycieli. Wyniki raportu wskazują, że szkoła nie świeci dobrym przykładem. Wróćmy zatem ze szkoły do domu, w którym to rodzice są wzorem do naśladowania. Pytanie, czy ten wzór, to wzór na sukces? I co jeśli dziecko nie ma na kim się wzorować? Czy pozostawione samym sobie nie zostają skazane na wyboistą drogę prób i błędów?

Dlaczego warto zacząć uczyć kompetencji zarządzania czasem od najmłodszych lat?

Ponieważ jak mówi Lynn Meltzer, prezes Research Institute for Learning and Development, organizacji non-profit zajmującej się badaniami i edukacją, „Kiedy uczymy dzieci strategii zarządzania czasem od najmłodszych lat, przyswajają ja sobie, co przygotowuje je na sukces na całe życie”.

Zarządzanie czasem jest kompetencją miękką, którą można zastosować w najróżniejszych branżach i na wszystkich stanowiskach. Niezależnie od tego, w jakiej pracy młody człowiek będzie chciał rozpocząć swoje zawodowe życie, jeżeli poprawi się w zarządzaniu czasem, znacząco zwiększysz swoje szanse na zatrudnienie. A ponieważ praktyka czyni mistrza, im wcześniej zaczniemy przekazywanie tej wiedzy, tym lepiej nowe pokolenia pracowników będą nią władały w praktyce.

W codziennym życiu wszyscy jesteśmy managerami, którzy zarządzają, mniej lub bardziej umiejętnie swoim czasem. Dorośli chcą, a nawet wymagają żeby młode osoby były samodzielne i kierowały swoim życiem w taki sposób, by miały z niego satysfakcję i radość.

Zacznijmy uczyć dzieci kompetencji jutra, aby stały się samowystarczalne, zanim jeszcze zechcą, będą musiały wyprowadzić się z domu. Tym bardziej, jeśli jest to dom dziecka.

Jim Rohn powiedział „Albo ty panujesz nad swoim dniem, albo on nad tobą”.

Dziękujemy Avantida, że przekazujecie młodzieży narażonej na wykluczenie społeczne i ekonomiczne wiedzę, która pomoże im zapanować nad własnym losem.