Jak wspierać rozwój kreatywności u dzieci i młodzieży?

Pożądana w szkole i w pracy, pozwala wyjść poza utarte schematy, pomaga radzić sobie z napotkanymi ograniczeniami i zmianami, ułatwia osiągnięcie sukcesu. Kreatywność, cecha tak ważna, a z drugiej strony zaniedbywana w procesie wychowania przez rodziców czy wychowawców.

Zapominamy, że kreatywnego myślenia można się nauczyć, trzeba je ćwiczyć i rozwijać. Owszem, każdy człowiek rodzi się ze zdolnością do bycia kreatywnym, ale czy każdy ją wykorzystuje i pielęgnuje?

 

Niestety, wszechobecność gotowych rozwiązań na wszystko, ilość dostępnych zabawek dla dzieci czy po prostu Internet nie sprzyjają rozwoju kreatywności u dzieci i młodzieży.

 

Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać, że jest to w roli rodziców/opiekunów czy wychowawców, aby mobilizować dzieci do szukania kreatywnych rozwiązań i pobudzać nieszablonowy sposób myślenia.

 

Oto 7 sposobów jak możemy wspierać rozwój kreatywności u młodego pokolenia:

 

  1.     Zadawaj niebanalne pytania.

 

Dlaczego na rozmowach kwalifikacyjnych często padają pytania typu: „Wymień 5 zastosować długopisu oprócz pisania” albo „Jak wyglądałby świat, gdyby nagle zabrakło prądu?”.

Oczywiście mają one na celu sprawdzenie kreatywności potencjalnego pracownika. Na takie pytania nie ma gotowej, dobrej odpowiedzi. Zależy ona tylko i wyłącznie od wyobraźni i fantazji danej osoby.

 

Każda poprawna odpowiedź udzielona przez dziecko nas cieszy, ale czasami warto zadać dziecku niekonwencjonalne pytanie, w którym będzie mogło puścić wodzę fantazji i będzie musiało wymyślić swoją, unikatową odpowiedź, np.: „Co można zrobić z liści?” albo „Do czego może służyć piórnik?”

 

 

  1.       Nie sugeruj gotowych rozwiązań

 

Dając nową zabawkę dziecku nie pokazuj od razu jak się nią bawić, pozwól, aby dziecko samo to odkryło.

Gdy dziecko zadaje pytanie, nie udzielaj odpowiedzi ot tak, ale postaraj się przeprowadzić je przez sposób rozumowania tak, aby dojść do właściwych wniosków, zróbcie burzę mózgów.

 

 

  1.     Nie poprawiaj

 

Krytyka zdecydowanie jest wrogiem kreatywności. Dziecko dochodzi do wniosku, że nie umie i w końcu przestaje próbować, a to najgorsze co może być.

Oczywiście, czasami każdy zrobi coś nie tak jak powinien, ale może warto zapytać „jak można inaczej do tego podejść lub rozwiązać ten problem?”, niż po prostu skrytykować i podciąć skrzydła.

 

  1.     Podróże kształcą

Oczywiste jest, że nie każdy ma możliwość podróżowania po całym świecie, a właściwie mało kto tak ma 🙂 Biorąc pod uwagę dzisiejsze możliwości i technologię, świat można poznawać z domu.

Pomogą w tym książki, programy podróżnicze, blogi/kanały/profile prowadzone przez podróżników pokazujące różne kultury „od kuchni” w ciekawy sposób. Zaproponuj i zainteresuj dziecko do takiej formy poznawania świata.

 

 

  1.     Szukajcie inspirujących przestrzeni

 

Uwaga! Jednym z takich miejsc są muzea czy galeria sztuki. Może brzmi nudno, ale to miejsce może uwolnić niepohamowaną wodzę fantazji.

Inną inspirującą przestrzenią może być Internet. Tak Internet, nie musi być wrogiem, a może być sprzymierzeńcem kreatywności. Internet daje możliwości dotarcia do ciekawych ludzi, obserwowania ich, inspirowania się nimi.

Takiej możliwości nie miały wcześniejsze pokolenia, dlatego warto wykorzystać to pokazując dzieciom, że jest taka opcja.

 

  1.     Kreatywne zajęcia i zabawy

 

Wydaje się takie zwykłe, ale działa. Zajęcia czy zabawy z zakresu plastyki, muzyki, czytania książek pobudzają myślenie u dzieci i młodzieży. Zamiast szukać informacji u wujka Google, można zainicjować znalezienie odpowiedzi na nurtujące pytania w książkach czy encyklopediach.

 

 

  1.     Bądź przykładem 

 

Unikaj działania według schematów, pozwól sobie na błędy, działaj z pomysłem, entuzjazmem. Spędzaj z dziećmi czas konstruktywnie i mądrze. Opowiadaj ciekawie o świecie, pobudzaj ich wyobraźnie.

Wymyślajcie wspólnie ciekawe zabawy i nowe zajęcia, podsuń pomysł jak zrobić “coś z niczego”. Pozwól dziecku metodą prób i błędów uczyć się świata, postępować nieszablonowo. Być może będzie to wymagać od Ciebie kreatywnego myślenia, ale właśnie o tym mówimy – mogą skorzystać dwie strony 🙂

 

 

 

 

 

W naszej Hearty Foundation, której celem jest zapewnienie dzieciom i młodzieży edukację dla przyszłości również wspieramy i kształtujemy kreatywność u młodych ludzi.

Odzwierciedleniem tego są ludzie którzy pracują dla fundacji, nasi wolontariusze i projekty, które tworzymy. Pomagamy dzieciom poznać różne dziedziny nauki i sztuki, wspieramy ich marzenia i pomagamy je realizować.

Nasi wolontariusze i mentorzy towarzyszą podopiecznym fundacji na drodze rozwoju, inspirując ich i przekazując swoją wiedzę. Wierzymy, że wspólnie uda nam się osiągnąć ten cel!

 

Zostań wolontariuszem i również wspieraj rozwój naszych podopiecznych. Możesz stać się towarzyszem przyszłego geniuszu 🙂

 

Źródła:
https://sukcesdziecka.pl/blog/czy-mozemy-wplywac-na-rozwoj-kreatywnosci/
https://www.uniwersytet-dzieciecy.pl/files/document/aba6e93e1264f31cd1a71073f8b1aef21264761267.pdf
https://dziecisawazne.pl/kreatywne-dziecko-pewnie/
https://mamadu.pl/141797,jak-rozwijac-kreatywnosc-u-dzieci-7-prostych-porad-dla-rodzicow