Get In IT – warsztaty programowania z firmą ARC Software

W lipcu razem z firmą ARC Software przeprowadziliśmy warsztaty z programowania pod hasłem: Get in IT!

 

W projekcie wzięło udział 7 uczestników  w wieku 12-16 lat zainteresowanych programowaniem i przyszłą karierą w branży IT. Cykl trzech warsztatów zawierał około 2 godziny spotkań i trwał 2 tygodnie.

 

 

Warsztaty odbywały się w świetnej atmosferze, przy trzecich zajęciach widać było, że kursanci złapali już trochę wiedzy.

Chętnie uczyli się nowych rzeczy i cześć z nich zainteresowała się tym, jak można w szybkim czasie stworzyć coś zupełnie od zera – mówi Maciej Domaradzki, mentor

 

Oprócz pełnego zaangażowania mentorów-wolontariuszy, firma ARC Software zapewniła także książki do nauki programowania. Dzięki tym lekturom uczestnikom warsztatów łatwiej było się wdrożyć w skomplikowane pojęcia czy specjalistyczne zagadnienia.

 

My zajęliśmy się organizacją warsztatów zapewniając miejsce do odbycia zajęć i dodatkowe elementy jak monitor czy dostęp do internetu.

 

 

Celem projektu było samodzielne stworzenie interaktywnego programu w formie planu lekcji. Do osiągnięcia tego wyzwania młodzież była przygotowywana przez 2 tygodnie intensywnej nauki programowania.

 

Uczestnicy zapoznawali się ze sprzętem i środowiskiem programistycznym. Podczas warsztatów stworzyli prostą stronę HTML, poznali narzędzia do inspekcji HTML oraz podpięli zewnętrzny arkusz stylów Bootstrap. 

 

Co więcej, młodzi zgłębiali także podstawy programowania: zmienne, instrukcje warunkowe, pętle, struktury danych, programowanie funkcyjne.

 

Jest mi niezmiernie miło, że mogłem uczestniczyć w zajęciach dla dzieci w ramach warsztatów przygotowanych przez Fundację Hearty.

Podczas wykładu razem z dziećmi nauczyliśmy się tworzyć prostą stronę internetową opartą o HTML, CSS oraz JavaScript.

Jestem zadowolony, że dzieci wyrażały chęć nauki. Oprócz podstawowego materiału przygotowanego przeze mnie, omówiliśmy także bardziej skomplikowany przykład, co jest tylko potwierdzeniem zapału dzieci na omawiany temat – Łukasz Szmolke, mentor

 

Ostatnie warsztaty należały do najbardziej pracowitych i wymagających.

 

“To były super warsztaty! Poznałam tyle ciekawostek i miałam szansę stworzyć własną aplikację! Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tych zajęciach!” – uczestniczka Get In IT

 

“Warsztaty z programowania były super! Chętnie wziąłbym udział drugi raz, ale żeby nauczyć się czegoś nowego!” – uczestnik Get In IT

 

Inicjatywa stworzona z potrzeby dzielenia się wiedzą i doświadczeniem przyniosła zachwycające efekty. Uczestnicy warsztatów Get In IT nie tylko stworzyli aplikację internetową, ale przede wszystkim uwierzyli w swoje możliwości!

 

Świetna organizacja oraz dobry kontakt z pracownikami fundacji Hearty oraz Siemacha Spot (szczególnie z Panią Niną) bardzo pomogły w sprawnym przeprowadzeniu zajęć.

Motywujące oraz dające dużo radości i satysfakcji było podejście dzieci do nauki. Większość z nich była szczerze zainteresowana tematem mimo zajęć znacznie dłuższych niż godzina lekcyjna.

Uczestnicy zajęć świetnie radzili sobie zarówno prostymi jak i z tymi bardziej skomplikowanymi zadaniami – daje to duże nadzieje na przyszłość zarówno dla nich jak i dla całej branży IT. Oby tak dalej ! –Paweł Szczerbicki, mentor

 

Dzięki holistycznemu wsparciu mentorów z firmy ARC Software młodzi weszli do świata programowania, poznali techniki i narzędzia ekspertów a także wykorzystali wiedzę w praktyce! 

 

Można więc powiedzieć, że Paweł Szczerbicki, Maciej Domaradzki i Łukasz Smolke z roli mentorów-wolontariuszy stali się inspiracją dla młodych! To dzięki ich zaangażowaniu, energii i okazanej serdeczności młodzież zyskała szansę na lepszą przyszłość!

 

Takie projekty, jak Get In IT pozwalają nam zmniejszać zjawisko wykluczenia społecznego i zawodowego. Dlaczego? Ponieważ przekazują realną pomoc młodym ludziom, wspierają i towarzyszą poprzez edukację przyszłości.

 

Misją Fundacji Hearty jest zapewnienie dostępu do rynku pracy każdej młodej osobie – i dzięki takim wolontariuszom jak Paweł i Łukasz ta misja jest realizowana!

 

Dziękujemy społeczności firmy ARC Software za inwestycję w lepszą, pewniejszą przyszłość dzieci i młodzieży ze środowisk wykluczonych. To dzięki Wam nasi podopieczni czują swoją sprawczość i mają szansę na super pracę w zawodach przyszłości. Dziękujemy!

 

Więcej o naszych projektach: 

Realizujemy projekty z firmami i organizacjami, których pracownicy dzielą się swoją wiedzą. Dzielimy się serdecznością poprzez wolontariat pracowniczy rozwijając CSR. Dowiedz się więcej o naszych działaniach!

Więcej o ARC Software:

Firma zajmuje się tworzeniem oraz utrzymywaniem oprogramowania dla klientów głównie zagranicznych. ARC Software tworzy oprogramowanie od pomysłu aż do dostarczenia do końcowych klientów używając najnowszych technologii webowych takich jak: Java, Node, Flutter, ReactJS, AngularJS, Google Cloud Platform, AWS, Swift, Kotlin