Future Innovators Academy – projekt, który pomaga najmłodszym poprzez edukację przyszłości. Podsumowanie 3 edycji

Świat wokół nas ciągle się zmienia, ale czy edukacja podąża za tymi zmianami? 

 

Przeczytaj podsumowanie trzeciej edycji Future Innovators Academy i przekonaj się jak wolontariusze z firmy UBS, głównego partnera Fundacji Hearty, skutecznie współpracują na rzecz edukacji przyszłości i holistycznego wsparcia dzieci oraz młodzieży.

 

Ostatni rok udowodnił nam wszystkim, jak wiele może zmienić się w niezwykle krótkim czasie.

Pandemia odmieniła życie wielu z nas. Kiedy świat staje w miejscu, zdajemy sobie sprawę z tego jak szybko wszystko się zmienia oraz w jakim tempie musimy wprowadzać innowacje i szukać nowych rozwiązań.

Tym samym projekt FIA (Future Innovators Academy) skupiający się na edukacji jutra i przekazywaniu niezwykle cennych kompetencji przyszłości, zmienił formę działań przenosząc się do świata online już od 2 edycji!

W tym roku projekt postawił na edukację wysokiej jakości. W pandemicznej rzeczywistości problem związany ze stanem edukacji znacząco się pogłębił.

Dlatego, mentorzy-wolontariusze, którzy są pracownikami UBS chcieli objąć swoim wsparciem jeszcze większe grono dzieci.

Do pierwszego etapu zostało zaproszonych 198 kreatywnych i twórczych młodych ludzi.

Projekt rozpoczął się od warsztatów z self – esteem: „Buduj i wspieraj poczucie własnej wartości”.  Po zajęciach uczestnicy stworzyli prace konkursowe.

 

Pomimo zakładanego limitu 40 uczestników do drugiego etapu zaproszonych zostało aż 85 dzieci!

W tej części projektu młodzież miała szansę zdobyć praktyczne umiejętności, których rozwój zaowocuje w przyszłości większą szansą na znalezienie dobrej pracy oraz odkrycie i poznanie swoich pasji i możliwości.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Każdy z modułów drugiego etapu skupiał się na kompetencjach jutra, podkreślając tym samym jak ważna jest edukacja wysokiej jakości.

Kompetencje przekazywane w trakcie warsztatów już w najbliższym czasie staną się niezwykle cenne na rynku pracy, ale również w codziennym życiu.

 

 

 

 

 

 

85 uczestników wzięło udział w czterech edukacyjnych i niezwykle inspirujących spotkaniach które poruszyły takie tematy jak:

 1. Team work, czyli praca w zespole

 2. Rodzaje edukacji i sposoby uczenia się

 3. Kampanie marketingowe

 4. Wystąpienia publiczne

Trzecim, finałowym etapem jest weekendowy Hackathon!

Uczestnicy, podzieleni na 8 zespołów, zaprojektowali kampanię na rzecz poprawy jakości edukacji w jednym wybranym obszarze:

 • edukacja klimatyczna,

 • edukacja finansowa,

 • przedsiębiorczość,

 • edukacja cyfrowa,

 • rozwój talentów,

 • nowe metody nauczania,

 • self-esteem,

 • bezpieczeństwo w sieci

Każdy z zespołów pracując nad ‘’swoim tematem” był kompleksowo wspierany przez mentorów z firmy UBS.

O swoim doświadczeniu i emocjach podczas trwania projektu FIA 3.0 opowiada Maja, serdeczna wolontariuszka:

 

Jestem bardzo szczęśliwa że mogłam być częścią projektu Future Innovators Academy. Uważam, że nie tylko dzieci, ale też każdy z nas wiele się tutaj nauczył. Prowadziłam m.in. warsztaty z public speaking.

 

Wiedziałam, że dzieciaki dobrze się bawiły, ale nie byłam pewna czy będą w stanie zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Wszelkie obawy rozwiały się podczas Forum.

 

Ten moment był dla mnie ostatecznym dowodem na to, że założenia projektu zostały zrealizowane. Że wszystkie te godziny spędzone na planowaniu, burzach mózgów, budowaniu scenariuszy nie zostały spędzone tylko po to żeby “zapchać” dzieciakom kilka godzin po szkole.

 

Naprawdę czegoś ich nauczyliśmy i to czegoś, czego nie nauczyliby się w szkole. Czekam z niecierpliwością na kolejne edycje projektu! – Maja Z., wolontariuszka-mentorka i pracowniczka UBS.

 

O zaangażowaniu pracowników mówi Ewa Szymkowska-Nowak, menadżerka ds. CSR w firmie UBS:

 

Program wolontariatu pracowniczego nie tylko wywiera pozytywny wpływ na otoczenie, w którym działa firma, ale też wzmacnia markę pracodawcy i zwiększa zaangażowanie i lojalność pracowników.

Przede wszystkim jednak daje każdemu z nas radość nie do opisania – z tego, że udało nam się wspólnie zrobić coś dobrego.

 

To właśnie dzięki mentorom-wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas i z tak wielkim zaangażowaniem dzielili się wiedzą i doświadczeniem Ci młodzi ludzie mogli wkroczyć na swoją Serdeczną Ścieżkę Rozwoju.

 

Myślę, że najważniejsza sprawa to to, że było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie.

Sam prowadzę dużo szkoleń, calli, spotkań, więc rozmawianie z ludźmi nie sprawia mi żadnych problemów, ale tu grupa docelowa była zupełnie inna, co samo w sobie stanowiło wyzwanie.

Chciałem być pewien, że to co mam do przekazania dzieciakom ma sens i nie będzie dla nich kompletnie odklejoną rzeczywistością. Poza tym, miałem okazję poznać wiele fajnych osób z UBS, które często gdzieś widziałem na korytarzu, w kuchni, na szkoleniu, ale nie znaliśmy się jakoś bliżej.

Zawiązało się kilka nowych, fajnych znajomości. Jeśli czas mi na to pozwoli, to w niedalekiej przyszłości z chęcią się zaangażuję w podobną inicjatywę –  Jakub L., wolontariusz-mentor

 

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim mentorom! Wasze zaangażowanie, empatia i chęć niesienia pomocy już teraz wybrzmiała niesamowitymi efektami projektu!

 

Kto wie, co będzie za kilka lat, kiedy uczestnicy FIA będą wkraczali w dorosłość. Z waszym wsparciem, motywacją i przekazaną wiedzą na pewno zrobią to z odwagą i pewnością. Bo to dzięki Wam uzyskali realną pomoc, która tak potrzebowali!

 

Dziękujemy!

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli ty też, tak jak wolontariusze projektu FIA chcesz pomagać najmłodszym poprzez edukację przyszłości napisz do nas!