Młodzież – jak im towarzyszyć i wspierać?

Nastolatki to szczególna grupa, która wiekowo jest niejako „pomiędzy”.

Pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Pomiędzy pełną beztroską, a koniecznością zadbania o każdy szczegół życia. Pomiędzy pełną zależnością od rodziców, a swobodą w dokonywaniu własnych wyborów.

To taki okres w życiu, który często jest postrzegany jako „najfajniejszy” – już dużo można, dużo się chce, a wciąż niewiele trzeba (w końcu to rodzice opłacają rachunki) – mówi psycholog i Serdeczna Liderka Działu Rozwoju Dzieci i Młodzieży – Kasia Adamska.

Co jeśli przyjrzymy się nastolatkom bliżej? Spojrzymy na rzeczywistość z ich perspektywy? 

 

Możemy wtedy dojść do wniosku, że płacenie rachunków to nie jedyne wyzwanie, któremu warto poświęcać naszą uwagę. Młodzież musi bowiem stawić czoła takim trudnościom, jak: budowanie własnej tożsamości, radzenie sobie z emocjami, które pojawiają się niezależnie od naszej woli i trochę nie wiadomo co z nimi zrobić. Dylemat pomiędzy ogromną potrzebą niezależności a świadomością, że wciąż jest się zależnym od rodziców, wybór dalszej ścieżki życiowej, która z jednej strony musi odpowiadać naszym zainteresowaniom i wartościom, ale z drugiej strony musi też pozwalać na przetrwanie na odpowiednim poziomie, zaakceptowanie zmian w ciele, na które nie mamy wpływu i wiele, wiele więcej – tłumaczy dalej Kasia Adamska.

 

 

Bycie nastolatkiem nie jest proste. Moment, w którym z dzieci zmieniamy się w dorosłych ludzi jest dużym wyzwaniem. Dlatego w tym okresie potrzebujemy dużo wsparcia.

Najlepszym co możesz zrobić dla nastolatka w twoim otoczeniu jest towarzyszenie mu. To my – dorośli, powinniśmy pokazywać młodzieży, że niepowodzenia i trudne momenty są czymś zupełnie naturalnym. 

 

 

W końcu żadne niepowodzenie nie przekreśla całego naszego życia. A jednak z perspektywy młodego człowieka, każde potknięcie nogi może przypominać koniec świata.

Niezwykle ważne jest, aby w tym trudnym okresie mieć możliwość skorzystania ze wsparcia osoby, która wysłucha, zaakceptuje nas takimi, jacy jesteśmy, pomoże odnaleźć mocne strony i postara się zrozumieć trudności, z jakimi się borykamy.

Wspieranie młodzieży polega właśnie na tym – na towarzyszeniu w procesie odkrywania siebie i świata, który jest fascynujący, ale niejednokrotnie wystawia nas na próbę.

 

Nastolatki nie potrzebują więcej pouczania, radzenia ani stawiania ich w pozycji kogoś, kto o prawdziwym życiu i problemach wie niewiele. Nastolatki potrzebują szacunku i poczucia autonomii – świadomości, że sami mogą decydować o sobie i swoim losie – mówi Kasia.

 

 

Dzielmy się z młodzieżą naszym doświadczeniem, starajmy się ich zrozumieć i popatrzeć na ich decyzje z perspektywy, gdy sami byliśmy młodzi. Angażujmy się w ich życie i przyglądajmy się służąc jednocześnie dobrą radą. Bądźmy dla nich dorosłym, którego sami chcielibyśmy spotkać w wieku nastoletnim.

 

 

A dlaczego warto wspierać młodzież na co dzień?

Jestem w Fundacji ponieważ głęboko wierzę, że Dzieciaki i Młodzież – niezależnie od miejsca urodzenia, sytuacji rodzinnej i materialnej oraz całego systemu społeczno-kulturowego, który je otacza – zasługują na równe szanse i równy dostęp do edukacji.

 

Dlatego wyjechałam na wolontariat do szkoły na Sri Lance i z tego samego powodu pracuję jako Liderka Rozwoju w Fundacji Hearty. Chcę stwarzać możliwości tam, gdzie – z jakiegoś powodu, zupełnie niezależnego od Młodego Człowieka – są one ograniczone.

 

Jak robić to najlepiej? Z Serca – słuchać sercem i dawać z serca. Być wrażliwym, empatycznym, otwartym – mówi Serdeczne Liderka Działu Rozwoju Dzieci i Młodzieży, Kasia Szatko

 

 

 

Dlaczego postanowiłam się zajmować właśnie tym?

 

Ponieważ dokładnie pamiętam jak się czułam, kiedy mój nastoletni świat wywrócił się do góry nogami, a dorośli, którzy byli koło mnie, nie rozumieli (albo przynajmniej mnie się tak wydawało), na czym polega mój problem.

 

Dlatego postawiłam sobie takie wyzwanie, żeby być jednym z dorosłych, którzy rozumieją, którzy wiedzą, kiedy trzeba się odezwać, a kiedy lepiej milczeć. Tylko tyle i aż tyle. 🙂

 

Staram się być takim dorosłym każdego dnia. –  Serdeczne Liderka Działu Rozwoju Dzieci i Młodzieży – Kasia Adamska

 

 

Chcesz tak jak dziewczyny wspierać młodzież na ich Serdecznej Ścieżce Rozwoju? Podejmij działania z Fundacją Hearty

To dzięki Tobie zmniejszamy zjawisko wykluczenia dzieci i młodzieży! Dziękujemy!