Postaw na swoją przyszłość! Future Innovators Academy 2.0

Future Innovators Academy. Focus on your future! Organized by Hearty Foundation. Powered by UBS.

Future Innovators Academy 2.0 (w skrócie FIA 2.0) to projekt organizowany przez Fundację Hearty we współpracy z firmą UBS. Głównym celem inicjatywy jest realna pomoc dzieciom i młodzieży narażonym na wykluczenie. Idea projektu realizowana jest poprzez innowacyjne warsztaty wprowadzające w świat nowych technologii, odpowiedzialnej współpracy i biznesu.

FIA 2.0 skierowana jest do podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Głównym celem jest pokazanie młodym osobom jak umiejętność strategicznego myślenia przyczynia się do realizacji zamierzonych celów – zarówno w pracy jak i w życiu codziennym. W swoim projekcie, Fundacja Hearty stawia również na doskonalenie kompetencji miękkich oraz wzmocnienie wiary w siebie.

 

Kierunek: edukacja przyszłości 

Projekt FIA to kilka miesięcy pracy, konceptualizacji zajęć, szkoleń wolontariuszy. Dzięki zaangażowaniu Serdecznej Społeczności 2 edycja rozpoczęła się już w sierpniu. A do programu zgłosiło się aż 102 dzieci, które przez 4 miesiące zdobywały umiejętności potrzebne podczas finałowego Hackathonu. Projekt został podzielony na dwa etapy:  “Buduj i wspieraj poczucie własnej wartości” oraz “Strategic thinking, czyli myślenie strategiczne na co dzień”. 

 

Celem pierwszej części projektu było zmotywowanie do poszerzania horyzontów oraz wspieranie pewności siebie u każdego z uczestników. Po warsztatach i na podstawie wyników przeprowadzonego konkursu, mentorzy z firmy UBS wyróżnili 43 najlepszych prac dzieci. Osoby, które dostały się do drugiego etapu, miały okazję spotykać się z wolontariuszami podczas tematycznych warsztatów online z zakresu: pracy zespołowej, wystąpień publicznych, przygotowywania biznesplanu i planowania strategii. 

 

Po zakończeniu wszystkich spotkań, młodzież została zaproszona do finałowego wydarzenia – Hackathonu. Podczas jednodniowego spotkania online, dzieci zostały podzielone na 4-5 osobowe zespoły i otrzymały zadanie, polegające na  przygotowaniu rozwiązań i biznesplanów z tematyki celów zrównoważonego rozwoju.

 

‘Praca z dziećmi jest wymagająca , a ta online jest jeszcze większym wyzwaniem. Za każdym razem bardzo motywuje mnie to, że z każdych zajęć dzieci wynoszą coś dla siebie – obserwuję jak stają się coraz śmielsze, otwarte i kreatywne’- mówi wychowawca jednej z placówek

 

Motywująca nagroda główna

Nagrodą główną dla dwóch najlepszych zespołów projektowych było stypendium edukacyjne, które przyznano aż  10 uczestnikom. Po udanej prezentacji rozwiązań każdej z grup na gali finałowej, Jury ogłosiło 2 zwycięzców: zespół z Powiatowego Ośrodka Wychowawczego przy ul. Sobieskiego z Krakowa oraz zespół z Siemacha Spot przy ul. Obornickiej we Wrocławiu.

Pierwsza z grup opracowała rozwiązanie związane z celem zrównoważonego rozwoju nr 6, które dotyczyło poprawy jakości stanu wody i warunków sanitarnych. Młodzież stworzyła koncept ‘Waterhouse’– firmy, zajmującej się instalacją systemów magazynujących zużytą wodę, np. spod prysznica lub z pralki. Misją tego innowacyjnego przedsiębiorstwa było przede wszystkim zmniejszanie zużycia wody i dbanie o środowisko.

Druga zwycięska grupa opracowała rozwiązanie wiążące się z celem nr 2, który dotyczył walki z głodem, bezpieczeństwa żywnościowego i poprawy jakości odżywiania. Młodzież stworzyła koncept restauracji; „Restauracja z darami” poza tradycyjną działalnością gastronomiczna oferowała możliwość zakupu dodatkowych posiłków dla osób potrzebujących, a klientów, którzy zdecydowali się na taką formę pomocy nagradzała zniżkami. Dodatkowo obsługiwała 3 punkty, które nie tylko wydawały ciepłe posiłki i napoje, ale także przyjmowały jedzenie od sklepów i ludzi, którzy np. ugotowali za dużo, przyczyniając się w ten sposób do zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia.

„Sobotni wieczór był naładowany adrenaliną: głowy pełne pomysłów i przygotowania, żeby wypaść jak najlepiej! Ale daliśmy radę! Kiedy dostaliśmy wiadomość, że wygraliśmy, radości nie było końca – mówi wychowawca zwycięskiej grupy z Siemacha Spot – Projekt FIA to świetna inicjatywa, każde spotkanie podobało się dzieciom. Byłam obecna na jednym z nich i widziałam niezwykłe zaangażowanie po stronie zarówno dzieci jak i osób, które prowadziły zajęcia.”

 

Efekty niematerialne

Poza nagrodami zdobytymi przez każdego z uczestników, młode osoby zyskały coś o wiele ważniejszego – wiarę w siebie, konkretną wiedzę i  umiejętności, które pomogą w  realizacji własnych marzeń.

 

“Jestem pod ogromnym wrażeniem efektów jakie dzięki pracy wolontariuszy udało się osiągnąć naszym dzieciakom. Kiedy oglądałam prezentacje finałowe, nie wierzyłam własnym oczom, nasi podopieczni z taką odwagą i zaangażowaniem prezentowali swoje pomysły. Mało tego! Jakie wspaniałe były te pomysły! Widać było dużą pracę edukacyjną i czas spędzany z dzieciakami przyniósł niezwykłe rezultaty”- podsumowuje Prezes Fundacji Hearty Paulina Wójtowicz.

W 2021 przewidziana jest trzecia edycja projektu Future Innovators Academy –  z nowym motywem przewodnim i nowymi możliwościami rozwoju, ale ze sprawdzonym partnerem, czyli firmą UBS. Więcej informacji na temat realizowanych projektów dostępnych jest tutaj.

Podoba Ci się to jak działamy? Widzisz chęć wdrożenia takich inicjatyw w Twojej firmie? 

Skontaktuj się z nami!