Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? Zobacz pomysły naszych dzieciaków!

Uczestnicy i wolontariusze projektu Future Innovators Academy.

Wielki Finał projektu Future Innovators Academy już za nami. Był on zwieńczeniem ciężkiej pracy uczestników projektu, jak i wolontariuszy.

O tym, czym tak na prawdę było Future Innovators Academy pisałam już tutaj, ale jeśli jakimś cudem tam nie dotarłeś, Drogi Czytelniku, to serdecznie Cię zapraszam! A dzisiaj chciałabym Ci pokazać efekty pracy naszych zdolnych podopiecznych.

Wszyscy uczestnicy projektu spotkali się w kreatywnej przestrzeni Hub:Raum. Na początku młodzież zapoznała się z pojęciami cyberbezpieczeństwa i cyberprzemocy, które były hasłami przewodnimi naszego pierwszego Hackathonu.

Warsztaty o cyberprzemocy prowadziła Anna Gawrońska, koordynator projektu Future Innovators Academy w firmie UBS. Ania od lat zajmuje się tym tematem, więc dobrze wie, co na nas czyha.

Ania podzieliła się z naszymi podopiecznymi opowieściami o różnych sytuacjach, kiedy dochodzi do cyberprzemocy.
Podała przykłady takich zachowań, grożące kary za popełnienie takich czynów, ale co najważniejsze, podała również przykłady osób i instytucji, do których należy się zgłosić o pomoc, jeżeli padło się ofiarą cyberprzemocy. Myślę, że ta wiedza przydaje się każdemu człowiekowi. Świetnie, że uczestnicy FIA już są przeszkoleni z tego zakresu! 🙂

Po krótkich prelekcjach dzieci zostały podzielone na 7 grup i każda grupa mogła wybrać sobie jeden z 7 tematów:

 Social Media
 Kradzież tożsamości
 Hasła i podwójna autentykacja
 Bezpieczeństwo publiczne
 Kradzież wizerunku: memy
 Phishing
 Cyberstalking

Każda z grup miała 4,5 godziny na przygotowanie kampanii społecznej na wybrany temat. Pomagał
im w tym przypisany do grupy mentor, którego zadaniem było wspieranie swojej grupy.

Mentorami sobotniego Hackathonu byli wolontariusze z firmy UBS: Agata, Gabi, Natalia, Adam, Sasha, Szymon i Wiktor. Sposób prezentacji był oczywiście dowolny, a limitem była jedynie wyobraźnia uczestników. Ale tą nasze dzieciaki mają niepohamowaną :).

Po wielu tygodniach przygotowań, ciężkiej pracy zarówno uczestników projektu Future Innovators Academy, wolontariuszy, jak i rodziców dzieci biorących udział w projekcie, odbyła się finałowa gala, podczas której uczestnicy zaprezentowali wyniki swojej pracy z Hackathonu.

Aby ci nie umknęło, dla krótkiego przypomnienia –  uczestnicy mieli za zadanie przygotować kampanię społeczną na jeden z wybranych tematów, który dotyczył cyberbezpieczeństwa lub cyberprzemocy. Każda z siedmiu grup miała 5 minut na zaprezentowanie się przed jury oraz widownią.

Jury oceniało takie aspekty jak:

  • logika i układ prezentacji
  • tempo i wykorzystanie czasu na prezentację
  • zgodność prezentacji z tematem
  • innowacyjność kampanii
  • określenie grupy docelowej
    dobranie odpowiedniej formy do danej grupy
  • różnorodność wykorzystanych środków przekazu.

W skład jury weszli: z firmy UBS – Anna Dziduszko-Rościszewska, Ewa Szymkowska-Nowak, Inga
Kamińska, Magdalena Banaś oraz Michał Stępień, a także Agnieszka Hopciaś, członek zarządu fundacji Hearty. Bardzo dziękujemy jury, że zgodzili się podjąć tak trudnego zadania. Musiało być na prawdę ciężko!

Trzeba przyznać, że każda z grup była świetnie przygotowana, chociaż swoje kampanie tworzyli
zaledwie dzień wcześniej. Poziom był bardzo wysoki, uczestnicy dokładnie wiedzieli, co chcą przekazać, za pomocą których środków przekazu i do jakiej grupy docelowej chcieliby skierować swoją kampanię. Zdolniachy, nie ma co!

Chociaż poziom był bardzo wyrównany, jury udało się wyłonić 2 grupy, które wg nich najlepiej spełniły oceniane kryteria.

Grupą wyróżnioną była grupa Netgeeks, która przygotowała kampanię na temat Kradzieży tożsamości. W skład grupy weszli: Gabrysia, Joanna, Małgosia, Natalia i Szymon, a ich mentorem była Natalia. Jury doceniło dynamikę ich prezentacji, zaangażowanie całej grupy w prezentację oraz świetną odpowiedź na dodatkowe pytanie zadane przez jury. Wyróżniona grupa otrzymała stypendium naukowe.

Zwycięską grupą byli Codewarriors pod opieką Sashy, którzy opracowali temat Phishingu. W skład grupy weszli: Emma,Karina, Magda, Wiktoria i Kuba. Jury doceniło przede wszystkim innowacyjne podejście, jakie grupa zaprezentowała w swojej kampanii. Zwycięska grupa otrzymała stypendium naukowe oraz telefony komórkowe.

Wszystkim uczestnikom warsztatów serdecznie gratulujemy!

 

FOT. ANNA KACZMARZ  I ANDRZEJ WIESER