Cztery typy osobowości – jak pracować nad komunikacją w zespole i życiu osobistym

Uczestnicy warsztatów "Cztery typy osobowości"

Natalia, mentorka Fundacji Hearty w swojej karierze zawodowej spotykała różne charaktery. Tworzyła zespoły sprzedażowe i uczyła innych, jak komunikować się z klientem. Czy było łatwo? Jak wiemy, najtrudniej budować relacje oparte na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Natalia zainteresowana tematem komunikacji opracowała dla mentorów warsztaty z typów osobowości. Celem Natalii było skierowanie naszej uwagi na różnorodne cechy każdego z nas. Chciała nauczyć mentorów, by nie popełniali błędów i skutecznie komunikowali się ze sobą. Dzięki poznanym metodom i zrozumieniu potrzeb drugiego człowieka możemy tworzyć silną społeczność Hearty.

Jak to się dzieje, że z kimś możesz od razu znaleźć wspólne flow, a innym razem nie wiesz jak się komunikować. Co poszło nie tak, że ktoś w pracy lub życiu prywatnym Cię nie zrozumiał, lub źle odebrał Twój komunikat.

Istnieje świetne rozwiązanie Twoich problemów. Odkryj swój typ osobowości i ćwicz komunikację z innymi.

Nam udało się zainteresować powyższym tematem mentorów z Fundacji Hearty. 11 osób krok po kroku poznawało swoje cechy charakteru, które pasowały do typów osobowości – czerwony, żółty, niebieski, zielony. Atmosfera, jaka się między nami wytworzyła, pomogła wydobyć z nas te cechy, które są w nas najsilniejsze. Uczyliśmy się rozpoznawać też pozostałe typy osobowości, jak się z innymi komunikować, jak na tej podstawie budować zgrany i efektywny zespół.

Żartów, osobistych historii i ciekawych przemyśleń nie było końca, a to wszystko za sprawą prowadzącej Natalii Maruszczak. Z myślą o naszych mentorach opracowała scenariusz warsztatów i bardzo skrupulatnie przeprowadzała przez kolejne etapy, nas zainteresowanych rozwojem osobistym. Większość z nas pracuje w przestrzeni IT, ma własne firmy. W warsztatach uczestniczył coach, doradca ds. zarządzania strategicznego, PM, programiści.

Zacytuję słowa prowadzącej “Ludzie są różni, ale ich zachowania da się przewidzieć – to stoi u podstaw modelu DISA, są różni, nie lepsi czy gorsi, ale inni od siebie. Dlatego sukces zawodowy i życiowy zależy od tego, jak bardzo potrafimy porozumieć się z innymi i współdziałać. Wspaniale było widzieć to, jak mentorzy biorący udział w warsztatach starali się rozgryźć zagadkę kolorów!”.

Cytuję słowa Patrycji Strugała „Warsztaty były naprawdę bardzo wartościowe i pokazały jak jeden człowiek może być różny od drugiego. Poznanie idei podziału charakteru na cztery typy może zdecydowanie uprościć współpracę nie tylko z dziećmi, ale po prostu z drugim człowiekiem. Cieszę się, że poznałam model DISCa, a także, że podczas warsztatów mogłam go od razu przećwiczyć z pozostałymi uczestnikami, co pozwoliło na jego jeszcze lepsze zrozumienie”.

Podziękowania dla Patrycji Smolik, Patrycji Strugała, Szymona Kurcab, Konrada Adamczyka, Jakuba Adamowicza, Andrzeja Kuśnierczaka, Tomasza Wilka, Pawła Kubiaka, Roberta Ziarniaka, Adama Saramy, Bożydara Pająka za udział w warsztatach.

Nasi mentorzy działają dla dobra dzieci, teraz kolej na Ciebie. Zorganizuj zbiórkę i “Pokaż klasę”!!!! www.pokazklase.pl